Jubileuszowe obchody to przede wszystkim konferencje i spotkania mające na celu ukazać historię i wielowiekową misję zakonu w ziemskiej ojczyźnie Jezusa.
Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej rozpoczyna trzydniowe uroczystości upamiętniające osiemsetletnią obecność Braci Mniejszych na Bliskim Wschodzie. Jubileuszowe obchody to przede wszystkim konferencje i spotkania mające na celu ukazać historię i wielowiekową misję zakonu w ziemskiej ojczyźnie Jezusa.
Początków franciszkańskiej misji w Ziemskiej Ojczyźnie Jezusa należy dopatrywać się w pamiętnym spotkaniu św. Franciszka z sułtanem Al-Kamilem, jakie miało miejsce w Damiettcie podczas piątej wyprawy krzyżowej. Spotkawszy Franciszka i urzeczony jego postawą, sułtan zezwolił Braciom Mniejszym udać się do Ziemi Świętej. Pierwsi franciszkanie przybyli do portu w Akko w 1217. Wśród nich był brat Eliasz z Kortony, późniejszy Minister Generalny Zakonu. Choć od tego pamiętnego wydarzenia mija już 800 lat to bracia od sznura—jak często bywają określeni przez miejscową ludność— są nadal obecni w Ziemi Świętej. Misja Braci Mniejszych, potwierdzona oficjalnie przez Kościół w połowie XIV wieku przez papieża Klemensa VI to przede wszystkim opieka nad miejscami świętymi związanymi z życiem i działalnością Jezusa Chrystusa i troska o miejscowe wspólnoty chrześcijańskie.
Osiem wieków działalności franciszkanów na Bliskim Wschodzie to nie tylko sanktuaria i parafie. Kustodia Ziemi Świętej przyjmuje także pielgrzymów i prowadzi szkoły. Ponadto rozwija działalność naukową i wydawniczą, prowadzi wykopaliska archeologiczne a także opiekuje się ofiarami konfliktu wojennego w Syrii. Pomimo skromnych początków, dziś Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej liczy 256 braci, którzy pochodzą z 41 krajów i posługują w 55 klasztorach i sanktuariach rozsianych po całym Bliskim Wschodzie. Misję Kustodii wspierają Komisariaty Ziemi Świętej działające na całym świecie wszędzie tam, gdzie są franciszkanie.
Wielowiekowa obecność franciszkanów w Ziemskiej Ojczyźnie Jezusa nie byłaby możliwa bez wsparcia chrześcijan z całego świata. Obchodząc ten piękny jubileusz Bracia Mniejsi pragną podziękować wiernym za ich wsparcia zarówno materialne jak i modlitewne. Pragnąc uczcić tę ważną rocznicę, w dniach od 16 do 18 października, franciszkański klasztor Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie organizuje konferencje i spotkania. Wśród zaproszonych gości jest prefekt kongregacji Kościołów Wschodnich kardynał Leonardo Sandri oraz Minister Generalny franciszkanów, ojciec Michael Perry.
Jubileuszowe uroczystości zakończą się 18 października koncertem przygotowanym przez wykładowców i uczniów instytutu Magnificat.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.