KEP: Muzyka kościelna musi być na wysokim poziomie, by umacniała wiarę

Podniesienie poziomu muzyki wykonywanej w kościele tak, by przyczyniała się do umocnienia wiary uczestników liturgii i uświetniała religijne obrzędy - to główny cel "Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej", którą biskupi przyjęli podczas ostatniego 377. zebrania plenarnego w Lublinie.

Jak zaznaczyli biskupi w komunikacie, muzyka w liturgii nie jest jej "oprawą", ale integralnie się z nią wiąże a wprowadzenie nowych norm ma na celu "podniesienie poziomu wykonywanej muzyki kościelnej, a także nadanie należnej godności i powagi świętym obrzędom sprawowanym na chwałę Bożą i uświęcenie wiernych".

Instrukcja zawiera wskazania, jaką muzykę i kiedy można wykonywać w kościele oraz zasady, jakimi należy się przy tym kierować. W 12 rozdziałach poruszone zostały m.in. problemy muzyki w liturgii mszy św., śpiewu w liturgii godzin, muzyki w nabożeństwach i w liturgii transmitowanej przez media, muzyki instrumentalnej, śpiewników i materiałów pomocniczych, koncertów muzyki religijnej oraz edukacji i formacji muzycznej.

"Należy bezwzględnie stać na straży wykonywania takiej muzyki liturgicznej, która jest autentyczną sztuką nakierowaną zawsze na świętość kultu, i wprowadzać do liturgii tylko to, co odpowiada świętości miejsca, godności obrzędów liturgicznych i pobożności wiernych. Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim" - czytamy w dokumencie. Biskupi dodali, że w kościołach mogą odbywać się koncerty muzyki religijnej, jednak zawsze poza liturgią.

Zaznaczyli, że nad stosowaniem odpowiedniej muzyki liturgicznej czuwać ma biskup diecezjalny, w parafii proboszcz, a w innych wspólnotach ten, kto w imieniu biskupa odpowiada za kształt liturgii.

Biskupi wyrazili wdzięczność "wszystkim zatroskanym o wysoki poziom muzyki kościelnej" oraz zobowiązali wszystkich odpowiedzialnych za tę muzykę w Polsce - "duszpasterzy, organistów, katechetów, dyrygentów zespołów śpiewaczych i instrumentalnych, członków chórów kościelnych, kompozytorów" - do zapoznania się z instrukcją i jej przestrzegania.

Zachęcili też wszystkich, "dla których piękno liturgii jest nadrzędną ideą artystycznej działalności" do współpracy przy tworzeniu muzyki kościelnej na wysokim poziomie.

«« | « | 1 | » | »»
 • D Y R E K T O R
  18.10.2017 13:10
  Już sam fakt zajęcia się muzyką kościelną przez KEP, zasługuje na wielkie uznanie. Gruntownej zmianie winno podlegać kształcenie organistów. Należy zaniechać kształcenia ich, na różnego rodzaju kursach przy kuriach. Kształcenie organistów winno się odbywać na tych samych zasadach jak kształcenie nauczycieli muzyki w szkołach wyższych. Ale problem poziomu wykonywanej muzyki dotyczy obecnie nie tylko kościoła, dotyczy też szkolnictwa podstawowego i średniego. Brak wykształconych nauczycieli realizujących program muzycznej edukacji w naszych szkołach, to zjawisko znane powszechnie. Należy więc przywrócić rangę muzyki - tak w szkołach jak też w kościołach, to apel do osób i instytucji odpowiedzialnych za ten mizerny stan muzyki w omawianych instytucjach.
 • Wolontariusz
  18.10.2017 14:31
  Episkopat może wydawać setki dokumentów, nakazów. A na parafii proboszcz rządzi a organiście pasowało by zapłacić oraz opłacić ZUS i podatek ale niestety proboszcz jest chytry i skąpy więc aby nie płacić podatków i zusu zatrudnia wolontariusza-muzykanta i taki mamy poziom muzyczny ja to nazywam sakro-polo.
 • JAWA25
  19.10.2017 21:17
  a czemu wiara ma zależeć od muzyki?
 • Slezan
  20.10.2017 09:13
  Dlaczego w Polszczy ludzie na Mszach Św. tak mało śpiewają? U nas chopy jak zaśpiewają....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  17°C Piątek
  wieczór
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  wiecej »