KEP: Muzyka kościelna musi być na wysokim poziomie, by umacniała wiarę

Podniesienie poziomu muzyki wykonywanej w kościele tak, by przyczyniała się do umocnienia wiary uczestników liturgii i uświetniała religijne obrzędy - to główny cel "Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej", którą biskupi przyjęli podczas ostatniego 377. zebrania plenarnego w Lublinie.

Jak zaznaczyli biskupi w komunikacie, muzyka w liturgii nie jest jej "oprawą", ale integralnie się z nią wiąże a wprowadzenie nowych norm ma na celu "podniesienie poziomu wykonywanej muzyki kościelnej, a także nadanie należnej godności i powagi świętym obrzędom sprawowanym na chwałę Bożą i uświęcenie wiernych".

Instrukcja zawiera wskazania, jaką muzykę i kiedy można wykonywać w kościele oraz zasady, jakimi należy się przy tym kierować. W 12 rozdziałach poruszone zostały m.in. problemy muzyki w liturgii mszy św., śpiewu w liturgii godzin, muzyki w nabożeństwach i w liturgii transmitowanej przez media, muzyki instrumentalnej, śpiewników i materiałów pomocniczych, koncertów muzyki religijnej oraz edukacji i formacji muzycznej.

"Należy bezwzględnie stać na straży wykonywania takiej muzyki liturgicznej, która jest autentyczną sztuką nakierowaną zawsze na świętość kultu, i wprowadzać do liturgii tylko to, co odpowiada świętości miejsca, godności obrzędów liturgicznych i pobożności wiernych. Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim" - czytamy w dokumencie. Biskupi dodali, że w kościołach mogą odbywać się koncerty muzyki religijnej, jednak zawsze poza liturgią.

Zaznaczyli, że nad stosowaniem odpowiedniej muzyki liturgicznej czuwać ma biskup diecezjalny, w parafii proboszcz, a w innych wspólnotach ten, kto w imieniu biskupa odpowiada za kształt liturgii.

Biskupi wyrazili wdzięczność "wszystkim zatroskanym o wysoki poziom muzyki kościelnej" oraz zobowiązali wszystkich odpowiedzialnych za tę muzykę w Polsce - "duszpasterzy, organistów, katechetów, dyrygentów zespołów śpiewaczych i instrumentalnych, członków chórów kościelnych, kompozytorów" - do zapoznania się z instrukcją i jej przestrzegania.

Zachęcili też wszystkich, "dla których piękno liturgii jest nadrzędną ideą artystycznej działalności" do współpracy przy tworzeniu muzyki kościelnej na wysokim poziomie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
13°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
14°C Niedziela
dzień
15°C Niedziela
wieczór
wiecej »