Pod hasłem „Pomóż mi odejść” na Jasnej Górze trwa 14. Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. W trzydniowym spotkaniu udział biorą lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, kapłani, siostry zakonne i wolontariusze, którzy na co dzień posługują przewlekle chorym i umierającym.
Celem konferencji jest pomoc osobom pracującym w hospicjach w ich służbie bliźniemu. Wykłady dotyczą m.in.: etycznych aspektów opieki paliatywnej, roli wolontariatu, ale także sposobów odżywiania pacjentów z chorobą nowotworową, fizjoterapii, pomocy socjalnej czy przeżywania żałoby.
Dolnośląski konsultant wojewódzki medycyny paliatywnej, dr Anna Orońska z Wrocławia, powiedziała, że spotkanie uczyć ma towarzyszenia umierającym: „Mimo, że stykamy się z człowiekiem, który jest u schyłku życia i zbliża się do śmierci, my nie koncentrujemy się na śmierci, tylko na tym jego życiu, tu, w tym konkretnym dniu, w którym on jest” – powiedziała dr Orońska.
Natomiast Izabela Kaptacz z częstochowskiego hospicjum podkreśliła, że pacjenci objęci opieką paliatywną, choć bardzo cierpią, nie myślą o eutanazji: „Żaden pacjent nie prosi o to, ponieważ czuje wsparcie drugiego człowieka. Kiedy ma wsparcie wolontariuszy, ale też fachowców, specjalistów, nie prosi o śmierć” – powiedziała pracowniczka częstochowskiego hospicjum.
Podsumowaniem Konferencji Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych będzie I Pielgrzymka Hospicjów Polskich, która odbędzie się 31 stycznia.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.