Wyjście awaryjne

Pustynia jest dla chrześcijan najbardziej życiodajnym miejscem.

Wyjście z Egiptu i pobyt na pustyni były dla Izraela czasem kształtowania jego wierności Bogu. Problemy, porażki i zwycięstwa były na tyle uniwersalne, że śmiało można powiedzieć, iż każdy poszukujący Boga przechodzi przez własną pustynię. Dla chrześcijan pustynia miała zawsze wielkie znaczenie. Współcześni wierzący także przeżywają pustynię pośród wielkiego miasta, codziennych obowiązków, zabiegania. Pustynię, na której spotykają działającego Boga i kształtują swoją wiarę. Wyjście z Egiptu opiewa wiele psalmów, temat był wielokrotnie podejmowany przez ojców Kościoła. Exodus jest również silną inspiracją rekolekcji oazowych. Ich tropem podąża ks. Stanisław Adamiak, a wiedząc, że temat doczekał się pokaźnej biblioteki opracowań, zaprasza czytelnika w świat odczytań z kultury współczesnej.

„Zawsze jest Wyjście” to ciekawa propozycja. Można odczytywać tę książkę jako pomoc do własnych, domowych rekolekcji. Jest to także nienachalne i niebanalne zaproszenie do przemyślenia swojej wiary. Za przewodników Adamiak często obiera poezję Zbigniewa Herberta, „Władcę pierścieni” Tolkiena czy film „Matrix”. Nic dziwnego: większość tych tekstów była próbowana w najczystszym ogniu próby, czyli na rekolekcjach dla młodzieży. Tutaj każdy przykład i argument musi trafiać w sedno. I taka jest ta książka.

Nie dajmy się zmylić lekkiemu podejściu do tytułowego Wyjścia. Przeciwnie: jeśli tylko uważnie wczytamy się w zdania ks. Adamiaka, przekonamy się, jak przekornie poumieszczał perełki życia duchowego. „Szaweł – pisze – stał się chrześcijaninem tak naprawdę nie pod Damaszkiem, kiedy zobaczył Jezusa, ale dopiero gdy uklęknął przed nieznanym sobie człowiekiem, by go poprosić o chrzest”. Z tego wyprowadza wniosek: Szawłowi Chrystus pokazał się w mistycznej wizji i we wspólnocie jednocześnie. To cenne spostrzeżenie dla nas, niecierpliwych. Podobnie ciekawie ks. Adamiak pisze o Eucharystii, że jest ona swoistym obłokiem w biblijnym sensie. Obłok w Biblii „objawia przez zaciemnienie” (Blachnicki) – w Eucharystii Pan się ukazuje, ale nie narzuca.

Marcin Cielecki

  Ks. Stanisław Adamiak Zawsze jest Wyjście Więź Warszawa 2017 ss. 144

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KSIĄŻKI

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »