Jest już część wyników Zirajewskiego

Gdańska prokuratura ma już część wyników badań zleconych po śmierci Artura Zirajewskiego. Wciąż czeka jednak na najważniejsze wyniki dotyczące m.in. badań toksykologicznych. Śledczy chcą też sprawdzić, jak na stan zdrowia Zirajewskiego wpłynęły anaboliki, które prawdopodobnie zażywał.

Prokuratura ma już m.in. pełne wyniki sekcji zwłok, wyniki badań genetycznych, bakteriologicznych oraz badań żywności i płynów, które znajdowały się w celi Zirajewskiego - poinformował w poniedziałek PAP zastępca szefa gdańskiej prokuratury apelacyjnej Zbigniew Niemczyk, który nadzoruje postępowanie wyjaśniające okoliczności śmierci Zirajewskiego.

Jak wyjaśnił Niemczyk, badania genetyczne wykazały u Zirajewskiego "brak uwarunkowań genetycznych" do powstania zatoru płucnego, który był przyczyną zgonu. Prokurator odmówił informacji na temat ustaleń, jakie przyniosły inne zakończone już badania. "Podamy je w momencie, gdy będziemy mieli komplet wyników badań, gdy będziemy mieli całościowy obraz" - powiedział Niemczyk.

Śledczy czekają ciągle m.in. na wyniki badań toksykologicznych, które powinny być znane do końca lutego.

Jak ustaliła PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, prokuratura chce poprosić o pomoc Instytut Sportu, aby ustalić, jaki wpływ na organizm Zirajewskiego mogły mieć anaboliki, których najprawdopodobniej używał.

Artur Zirajewski, ps. Iwan, był jednym z głównych świadków w sprawie zlecenia zabójstwa b. szefa policji Marka Papały. Twierdził, że w kwietniu 1998 r. brał udział w spotkaniu w hotelu w Gdańsku, podczas którego szukano kogoś, kto weźmie zlecenie na zabójstwo "głównego psa". Według jego relacji polonijny przedsiębiorca Edward Mazur i gangster Andrzej Z., "Słowik", spotkali się w tym celu z Nikodemem Skotarczakiem, ps. Nikoś, i właśnie z "Iwanem".

3 stycznia br. Zirajewski zmarł na oddziale szpitalnym gdańskiego aresztu, wskutek zatoru tętnicy płucnej. Wcześniej, przez trzy dni, przebywał w gdańskim szpitalu z objawami zatrucia lekami. Lekarze stwierdzili też u niego zapalenie płuc. Dzień przed Bożym Narodzeniem Zirajewski dostał gryps, po którym spalił notatki, napisał list do żony i 28 grudnia zatruł się lekami nasennymi. Odsiadywał wyrok 15 lat więzienia za działalność w tzw. klubie płatnych zabójców.

Śledztwo w sprawie śmierci Zirajewskiego prowadzi gdańska prokuratura okręgowa. Jedna z głównych hipotez branych pod uwagę w postępowaniu zakłada, że Zirajewski zatruł się lekami, bo chciał trafić do zewnętrznego szpitala, a stamtąd uciec.

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego do 10 marca ma powstać końcowy raport dotyczący okoliczności śmierci Zirajewskiego. Z kolei 10 lutego w Sądzie Okręgowym w Warszawie ma się rozpocząć proces gangsterów Andrzeja Z., ps. Słowik, i Ryszarda B. oskarżonych o nakłanianie do zabójstwa Papały. Nadal trwa śledztwo wobec Edwarda Mazura podejrzanego o zlecenie tego głośnego zabójstwa. W listopadzie ub.r. zostało ono przeniesione z Warszawy do Łodzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
11°C Środa
noc
wiecej »