Abp Gądecki: Demokracja nie może sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych

Demokracja nie może sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych, przywłaszczają sobie władzę w państwie - podkreślił w sobotę abp Stanisław Gądecki.

Dodał, że demokracja oznacza więc taki system, w którym "odrzuca się władzę skupioną w jednej osobie".

Przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczył w sobotę w poznańskiej Farze mszy św. w intencji ojczyzny. W swojej homilii podkreślił, że Święto Niepodległości powinno być okazją, by zastanowić się nad istotą demokracji i na tym, co definiuje ją we współczesnym świecie. Przypomniał też, że współczesna demokracja powinna opierać się na trójpodziale władzy, wartościach, prawach obywateli, prawach człowieka i świeckości państwa.

Jak mówił, w demokracji podmiotem władzy politycznej jest naród, który w różnych formach "przekazuje rozporządzanie swoją suwerennością osobom, które w sposób wolny wybiera na swoich przedstawicieli". "Jednocześnie zachowuje możliwość rozliczania rządzących przez kontrolowanie ich działań, a także przez możliwość zastępowania ich innymi, gdyby nie wywiązywali się oni w sposób zadowalający ze swoich zadań" - mówił.

"Chociaż jest to prawo obowiązujące w każdym państwie i ustroju politycznym, to jednak system demokracji - dzięki swoim procedurom kontroli - daje najlepsze możliwości i gwarancje jego egzekwowania. Samo przyzwolenie społeczne nie zawsze jest wystarczające, aby sposób sprawowania władzy politycznej można było uznać za właściwy" - podkreślił duchowny.

Gądecki wskazał, że demokracja oznacza więc taki system, w którym "odrzuca się władzę skupioną w jednej osobie". "Władza tu nie jest czyjaś. W demokracji nikt nie może ogłosić się władcą, tylko ludzie - demos, mogą wybrać sobie rządzących i tylko oni mogą ich odwołać. (...) Przyjmując tę zasadę Sartori mówi: demokracja to system, w którym nikt nie może sam siebie wybierać, nikt nie może powierzać sobie władzy rządzącej i - tym samym - nikt nie może przywłaszczyć sobie bezwarunkowej i nieograniczonej władzy" - zaznaczył przewodniczący KEP.

Hierarcha podkreślił, że Kościół docenia demokrację, jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i rządzonym gwarantuje możliwość wyboru oraz kontrolowania własnych rządów, a także - kiedy należy to uczynić - zastępowania ich w sposób pokojowy innymi.

"Nie może zaś demokracja sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie" - podkreślił.

"Autentyczna demokracja możliwa jest tylko w Państwie prawnym i w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej. Wymaga ona spełnienia koniecznych warunków, jakich wymaga promocja zarówno poszczególnych osób, przez wychowanie i formację w duchu prawdziwych ideałów, jak i podmiotowości społeczeństwa, przez tworzenie struktur uczestnictwa oraz współodpowiedzialności. Tej akceptacji demokracji - jako najodpowiedniejszemu obecnie sposobowi rządzenia - nie towarzyszy jednak ze strony Kościoła bezkrytyczna afirmacja wszystkiego, co niosą ze sobą współczesne demokracje" - mówił.

Zaznaczył również, że w demokracji fundamentalny jest także trójpodział władzy. Jak tłumaczył, jest "wskazane, by każda władza była równoważona przez inne władze i inne zakresy kompetencji, które by ją utrzymywały we właściwych granicach". "Według katolickiej nauki społecznej, organizacja społeczeństwa winna być zatem oparta na równowadze władz, czyli na braku dominacji jednej władzy nad drugą. Władze te winny być niezależne wobec siebie, winny się dopełniać, hamować i kontrolować" - podkreślił.

W swojej homilii abp Gądecki wskazał również, że demokracja powinna opierać się na wartościach. Jak mówił, "gdy chrześcijaństwo stanowiło w Europie religię dominującą, ono samo dostarczało owych wartości". "Ten czas jednak minął. I dzisiaj, pozbawieni tego wspólnego fundamentu wartości powszechnych, czujemy jak nasze społeczeństwa duchowo się kruszą" - powiedział.

"Coraz mniej jest wartości, które nas łączą, a coraz więcej, które nas dzielą. Czy zatem skazani jesteśmy na świat, w którym jedyne, co nas będzie łączyło to Kodeks Ruchu Drogowego? Bo przecież nawet zapisy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka nie dla każdego brzmią tak samo" - zaznaczył.

"Jeśli pozbawi się demokrację aksjologicznych fundamentów, sama z siebie nie jest w stanie zagwarantować rządów prawa ani szeroko rozumianej wolności. Jeśli pozbawi się demokrację aksjologicznych fundamentów, istnieje niebezpieczeństwo, że - zgodnie z procedurami demokratycznymi - państwo cieszące się wolnością z czasem przyjmie charakter totalitarny, w którym całkowitą władzę sprawować będzie wąska grupa wybranych przez naród oligarchów" - zaznaczył.

Jego zdaniem w demokracji ważna jest też zasada laickości, czyli świeckości państwa, która "powinna być właściwa nie tylko demokracji, ale w ogóle wszelkim dobrym rządom politycznym". Przypomniał, że Jan Paweł II wielokrotnie przestrzegał przed "niebezpieczeństwami, jakie stwarza jakakolwiek forma mieszania sfery religii i sfery polityki".

"Bardzo trudne są sytuacje, w których norma o charakterze czysto religijnym staje się prawem państwowym, lub jest tak traktowana, bez uwzględniania różnicy między funkcją religii a funkcją wspólnoty politycznej. Utożsamienie prawa religijnego z prawem państwowym może prowadzić do całkowitego zniesienia wolności religijnej, a nawet ograniczyć czy zlikwidować inne niezbywalne prawa ludzkie" - dodał cytując słowa Jana Pawła II.

Dodał, że "zasada zdrowej laickości zakłada poszanowanie wszystkich wyznań religijnych przez państwo, +które zapewnia wspólnotom wierzących swobodę sprawowania kultu i prowadzenia działalności o charakterze duchowym, kulturalnym i charytatywnym". "Co innego laicyzm, który - podważając polityczne i kulturowe znaczenie wiary - usiłuje zdyskredytować wszelkie formy zaangażowania społecznego i politycznego chrześcijan, dlatego że utożsamiają się oni z prawdami głoszonymi przez Kościół i są posłuszni moralnemu obowiązkowi postępowania w zgodzie z własnym sumieniem" - dodał.

Sobotnia msza św. w poznańskim kościele farnym była elementem oficjalnych uroczystości Święta Niepodległości w Poznaniu. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GĄDECKI, OBCHODY, PAP

 • Gość
  11.11.2017 23:38
  Abp to mądry człowiek, ale ta wypowiedź mocno mnie rozczarowała. To nie pierwsza w ostatnim czasie wypowiedź ze strony najważniejszych biskupów powtarzająca żywcem hasła lewicy. Biskupi nie widzą tego, że ataki na rząd wynikają z tego, że jest to rząd zbyt chrześcijański dla elit i nie chce się zgodzić na aborcję, homośluby itd. Nie dość, że politycy PIS dostają za to ze wszystkich stron, to jeszcze dostają od biskupów, dla których znoszą to wszystko.
 • Megi
  12.11.2017 03:48
  Najbardziej wymowna jest troska ks.abpa o świeckość państwa.....A ja myślałam,że hierarchia KK TROSZCZY SIĘ przede wszystkim O ŚWIĘTOŚĆ OBYWATELI I PAŃSTWA w którym żyją....
 • GośćB
  12.11.2017 14:13
  "..zasada zdrowej laickości zakłada poszanowanie wszystkich wyznań religijnych przez państwo, +które zapewnia wspólnotom wierzących swobodę sprawowania kultu.."

  "Poszanowanie" innych wyznań,,, "swoboda" sprawowania kultu".... Do czego to doszło, że hierarcha katolicki dba o poszanowanie fałszywych religii na równi z prawdziwą wiarą. Widać, jakie spustoszenie uczyniło 50 lat posoborowych , że pasterze przestali wierzyć słowom Jezusa «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! to uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. ".
 • gosc
  15.11.2017 20:51
  Dlaczego KK coraz agresywniej wtrąca sie do polskiej polityki? - nie akceptuję tego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Czwartek
  rano
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  wiecej »