Bilans ofiar śmiertelnych niedzielnego trzęsienia ziemi w graniczącej z Irakiem prowincji Kermanszahan w zachodnim Iranie wzrósł w poniedziałek po południu do 445; ponad 7,3 tys. osób zostało rannych - podała półoficjalna irańska agencja Tasnim.
Oficjalne źródła nadal informują o co najmniej 407 zabitych i ponad 6 tys. rannych.
Irańskie służby kryzysowe ostrzegły już wcześniej, że liczba zabitych i rannych może wzrosnąć, ponieważ ekipy ratunkowe mają trudności z dotarciem do terenów dotkniętych kataklizmem.
Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie miało magnitudę 7,3, a jego epicentrum znajdowało się 31 km na południowy zachód od miasta Halabdża w muhafazie (prowincji) As-Sulajmanijja na północnym wschodzie Iraku na granicy z Iranem na głębokości 23 km.
Włoskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wysyła do As-Sulajmanijji samolot, który przetransportuje ponad 12 ton sprzętu, namiotów, koców i przenośnych kuchni w ramach pomocy dla ofiar katastrofy. Ponadto - jak podał resort - Rzym przygotowuje pakiet pomocy finansowej dla Iranu, która zostanie przekazana przez ekipy irańskiego Czerwonego Półksiężyca, pracujące już na terenie dotkniętym klęską.
Wcześniej w poniedziałek szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca powiedział, że ponad 70 tys. ludzi w trybie pilnym potrzebuje schronienia.
W kilku irańskich i irackich miastach został odcięty prąd. Według irańskiego MSW wiele dróg jest zablokowanych, co utrudnia niesienie pomocy ofiarom trzęsienia ziemi.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.