USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela

Prezydent Donald Trump ogłosił w środę, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Powiedział, że Izrael ma prawo decydować o swojej stolicy. Wskazał, że w Jerozolimie znajduje się m.in. izraelski parlament i Sąd Najwyższy.

Trump oświadczył, że decyzja ta "oznacza początek nowego podejścia do konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami" i że leży w interesie Ameryki. Przyznał zarazem, że może ona wywołać protesty oraz kontrowersje, i wezwał do zachowania spokoju.

Zastrzegł, że USA nie zajmują stanowiska w kwestiach dotyczących ostatecznego statusu Jerozolimy. Powiedział też, USA zdają sobie sprawę, iż konkretne granice izraelskiej suwerenności w Jerozolimie będą przedmiotem rozmów w sprawie ostatecznego statusu tego miasta.

Trump zapewnił, że jest "głęboko zobowiązany" do wspierania porozumienia pokojowego między Izraelem i Palestyńczykami i popiera dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Dodał, że USA chcą ułatwić zawarcie takiego porozumienia na Bliskim Wschodzie, które będzie możliwe do zaakceptowania dla obu stron konfliktu. Podkreślił, że on sam zrobi wszystko co w jego mocy, by porozumienie to zostało osiągnięte.

Prezydent poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podpisał zarazem po raz kolejny odroczenie przeniesienia ambasady o sześć miesięcy.

Zgodnie z ustawą podpisaną w 1995 roku przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona na władzach USA ciąży obowiązek przeniesienia ambasady amerykańskiej do Jerozolimy. Prezydent może odroczyć ten proces ze względów bezpieczeństwa narodowego. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana co sześć miesięcy. W związku z obawami, że zagrozi to procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie, kolejni prezydenci podpisywali rozporządzenia o czasowym odroczeniu realizacji ustawy.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią częścią miasta.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IZRAEL, PAP, PREZYDENT, USA

 • mee...
  06.12.2017 20:01
  Stalo sie...to teraz wiadomo dlaczego Trump zamknal granice. Polska tez ma sie niezle. Jadka i to juz niedlugo zacznie sie w Europie Zach.
 • mee...
  06.12.2017 21:38
  Acha, to dlatego Merkel nawoluje Niemcow do robienia zapasow...kryzys ekonomiczny i walki uliczne juz blisko...Dlatego tez w Niemczech wybudowano tyle schronow. Schron Merkel wyglada ponoc jak Sheraton hotel.
 • (wujek) Olek
  07.12.2017 12:09
  To, że Jerozolima była przez wieki stolicą Izraela i że na wzgórzu stała tam Świątynia wiemy nie od wczoraj. Czytamy to w Piśmie Świętym, u Flawiusza, naocznego świadka Wojny żydowskiej i zniszczenia Świątyni, zobacz https://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Flawiusz jak i widzimy to na Łuku Tytusa w Rzymie, gdzie przedstawiona jest tryumfalna procesja łupów z tejże ograbionej Świątyni, zobacz https://pl.wikipedia.org/wiki/Łuk_Tytusa
  Islam powstał i rozsiał się ogniem i mieczem dookoła Morza Śródziemnego przez upadek Imperium Rzymskiego. Jego „prorok”, analfabeta, pedofil (poslubil Aiszee jak miała 6 lat i ślubu dokonał jak miała 9) i ludobójca (zobacz m.in. https://en.wikipedia.org/wiki/Banu_Qurayza ) stworzył pseudo-religię bandy przydrożnych pustynnych rozbójników. Nigdy nie był w Jerozolimie, jedynie legenda widzi go tam na Wzgórzu Świątynnym jak na swoim koniu Buraku galopuje do nieba. Ta pseudo-religia jest dla zbójów tak atrakcyjna, że nawet późniejsze bandy zbójów, które Arabów pokonały, ją przejęły. Powołanie się na Abrahama jest sztuczną konstrukcją, bo Bóg Izraela jest źródłem rozsądku i dobra, a Allah reprezentuje dowolność, „daje błądzić i za to karze”, Sura 6, wers 125, nie ma tam wolnej woli.
  Przez 40 lat „dialogu” na Bliskim Wschodzie problemu na podstawie wszechobecnych obustronnych kłamstw się nie rozwiązało, czas na to, aby spróbować to na podstawie prawdy historycznej.
 • mee...
  07.12.2017 13:37
  ...zeby cel ten osiagnac, ktory juz osiagneli - bedzie konflikt - juz jest miedzy syjonistami i muzulmanami, ktory wkrotce doprowadzi do wojny, podczas tej wojni ludzie walczacy miedzy soba, dobici kryzysem ekonomiczny...byc moze i bronia atomowa na wygranych terenach - zostana doprowadzeni do takiego upodlenia, ze jedyna religie swiatowa, jeden swiatowy rzad, jedna swiatowa armie i jedna globalna gospodarke przyjma z ulga...i swiatynia jerozolimska zostanie odbudowana zasiadzie na jej tronie antychryst...3.5 roku bedzie trwal ucisk wiernych Chrystusowi - to ile czasu jest do konca...10, 15...a moze 20 lat, a moze nawet krocej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  wiecej »