Huragan Ana - ponad 1100 interwencji służb obrony cywilnej

Ponad 1100 interwencji podjęły od niedzielnego wieczora służby obrony cywilnej Portugalii w związku z nadejściem huraganu Ana. Silny wiatr z deszczem doprowadził do kilkuset przypadków podtopień i upadków drzew, a także do ofiar w ludziach.

Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło w mieście Marco de Canavezes, na północy kraju, gdzie upadające drzewo zabiło 45-letnią kobietę podróżującą samochodem. Dwaj pasażerowie innego auta, które jechało tą samą drogą, zostało rannych.

Jak poinformowały władze obrony cywilnej Portugalii, na terenie całego kraju z niedzieli na poniedziałek utrzymują się bardzo trudne warunki pogodowe. Ujawniły, że służby wzywane były w teren ponad 1100 razy. Zazwyczaj ich interwencje miały związek z usuwaniem powalonych drzew.

"Do północy na terenie kraju zarejestrowaliśmy 789 przypadków drzew powalonych przez silny wiatr. Liczne są też podtopienia", powiedział Paulo Santos z portugalskiej obrony cywilnej.

Santos ujawnił, że najtrudniejsza sytuacja panuje na terenie aglomeracji Porto, Lizbony i Coimbry, a także w Bradze, Aveiro oraz Viseu.

Meteorolodzy spodziewają się, że w efekcie huraganu dojdzie w Portugalii do znacznego spadku temperatur nad ranem w poniedziałek. Wskazują, że fenomen atmosferyczny może w niektórych częściach tego kraju zapełnić rzeki i tamy wysuszone przez utrzymujący się od kilkunastu miesięcy brak deszczu.

Dotychczas z powodu suszy najtrudniejsza sytuacja panowała w mieście Viseu, gdzie ratusz oszacował, że wody pitnej wystarczy tylko do Bożego Narodzenia. Od listopada prowadzono tam regularne dostawy wody cysternami z innych części kraju.

Z szacunków Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) wynika, że do rekordowej suszy przyczyniła się nigdy wcześniej nienotowana wysoka temperatura powietrza pomiędzy wrześniem a listopadem br.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PORTUGALIA, WYSPY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  7°C Niedziela
  dzień
  wiecej »