Ks. prof. Zyzak: Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie skierował do wiernych list na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Jak wskazał, w ten sposób "chrześcijaństwo przyniosło światu coś całkowicie nowego, pokazując, że dzieje świata mają kierunek i sens, że historia jest historią zbawienia".

List rektora odczytany został w archidiecezji krakowskiej w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie pieniądze zebrane w drugi dzień świąt na tacę w świątyniach archidiecezji krakowskiej zostaną przekazane krakowskiej uczelni.

Rektor w liście powołał się na patrona historyków św. Łukasza, którego Ewangelia "osadza mocno historię zbawienia w ramach konkretnych wydarzeń dziejów świata". "Wczoraj podczas pasterki czytaliśmy opis Bożego Narodzenia, w którym św. Łukasz dokładnie wskazał miejsca, określił czasy i panujących wówczas władców. Jeśli ktoś by myślał, że Stwórca stroni od czegoś tak zwyczajnego jak ludzka historia, to w tym opisie widzi Boga, który wybiera konkretny czas, miejsce i osoby, aby zamieszkać pośród ludzi" - napisał ks. prof. Wojciech Zyzak.

"Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny. Chrześcijaństwo przyniosło światu coś całkowicie nowego, pokazując, że dzieje świata mają kierunek i sens, że historia jest historią zbawienia" - podkreślił w liście.

Stwierdził również, że "kończący się rok był wyjątkowy dla uświadomienia sobie znaczenia historii". "Obchodziliśmy stulecie objawień fatimskich, trzechsetlecie koronacji jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, sześćsetlecie prymasostwa w Polsce" - wskazał rektor. Przywołał także jubileusze związane z uniwersytetem: dwadzieścia lat od wyniesienia na ołtarze św. Królowej Jadwigi, założycielki Wydziału Teologicznego w Krakowie, dwieście pięćdziesiąt lat od kanonizacji Jana Kantego, studenta i profesora teologii.

"We wszystkich wspomnianych jubileuszach niczym w zwierciadle odbijają się zmienne losy Kościoła i świata, pokazując, jak na zło czynione przez ludzi i na zagrożenia z nim związane odpowiada Boża opatrzność oraz wstawiennictwo Matki Bożej i świętych" - podkreślił rektor i wskazał, że "szczególnie wobec tragicznych wydarzeń dziejowych człowiek zaczyna szukać głębszego sensu historii".

Przywołał także słowa Jana Pawła II z książki "Pamięć i tożsamość", że "historia człowieka rozwija się w wymiarze horyzontalnym w przestrzeni i czasie. Jednak krzyżuje się z nią również wymiar wertykalny. Nie tylko ludzie bowiem piszą historię. Razem z nimi pisze ją także Bóg".

"Jako społeczność Uniwersytetu Papieskiego jesteśmy świadomi prawdy powyższych słów, prowadząc w świetle wiary badania nad dziejami na wydziałach teologicznych w Krakowie i Tarnowie, filozoficznym, nauk społecznych, prawa kanonicznego, a szczególnie historii i dziedzictwa kulturowego" - napisał w liście rektor uczelni.

Wyraził też przekonanie, że pamięć o historii jest ważna w procesie wychowywania nowych pokoleń. Zaprosił także młodych ludzi do studiowania na jego uczelni.

W dołączonym do listu "Słowie metropolity krakowskiego" abp Marek Jędraszewski stwierdził, że "uczelnia integruje osoby duchowne, konsekrowane i świeckie w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie". "Dzięki badaniom naukowym, kształceniu młodzieży i oddziaływaniu na społeczeństwo Uniwersytet w wyjątkowy sposób zgłębia i upowszechnia wielkie dziedzictwo swego świętego patrona Jana Pawła Wielkiego" - napisał metropolita.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (dawniej Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie) jest uczelnią kościelną finansowaną na zasadach uczelni publicznych. Obecnie na uczelni kształci się ponad 3,6 tys. studentów.

«« | « | 1 | » | »»
 • Katolik rozumny
  26.12.2017 09:29
  Chrześcijaństwo nie jest na pewno mitem ale późniejsze tłumaczeni(ustalenia biblii) i tzw.dogmaty papieskie i soborowe wypaczajace pierwsze ustalenia biblii można zaliczyć do mitów ustalanych dla potrzeb hierarchów koscielnych.Iluż było tzw.anty papieży?Papieży co do moralnosci których można miec wielkie zastrzeżenia.Kler katolicki nie przedstawia prawdziwej historii koscioła katolickiego.Nawet zakłamuje treść objawień fatimskich.Czy to jest katolicka uczciwość???
  Do publicznej wiadomości podawana jest treść której trójka dzieci nie potrafiła zrozumieć a co dopiero przekazywać potomnym.Kler katolicki ciagle manipuluje ludźmi i ich okłamuje.Czy to ma być taka katolicka uczciwość???
 • nika
  26.12.2017 10:35
  Według mnie to jest największy problem - że Boże Narodzenie traktuje się jak piękną bajkę o tym, jak Dobro się narodziło, Dzieciątko itp. I w takiej konwencji opowiada się ją o nim dzieciom, i dorośli też często tak na to patrzą. A przecież to jest rzeczywistość - BÓG STAŁ SIĘ CZŁOWIEKIEM. I co dla mnie, dla nas z tego wynika? Tak na co dzień, na po Świętach?
 • Przemko
  26.12.2017 15:31
  Pragnę zauważyć, że Rektor KUL też wystosował list do wiernych z okazji tego dnia, a UP JPII to nie jedyna uczelnia kościelna w Polsce.
 • Eklezjodor
  26.12.2017 20:10
  Przemko, a ja z kolei pragnę zauważyć, że list Rektora KUL-u odczytujemy w 2 dzień świąt Wielkiej Nocy. Czyli jest 1:1. To chyba dobrze, co nie? Poza tym Katoliku Rozumny powiedz mi w jaki sposób ten zły kler zakłamuje historię (rozumiem, że Ty znasz prawdziwą historię - chętnie dowiem się co fałszywego wpojono mi do głowy. Naprawdę, chętnie o tym poczytam). A co do Objawień Fatimskich to zaskocz nas wszystkich i powiedz co Kościół ukrywa i po co (pewnie ukrywa prawdziwą treść trzeciej tajemnicy tak? A papież Jan Paweł II dla zabawy stwierdził sobie, że odtajni fałszywą tajemnicę, tak jakby tej prawdziwej dalej nie mógł po prostu trzymać w tajemnicy, jak robiono to przez kilkadziesiąt lat). Serio, chętnie poczytam, jak chcesz to zarzuć jakieś ciekawe linki, których treść będzie miała oparcie w jakiś dobrych publikacjach, a nie na zasadzie - tak jest, bo JA TAK MÓWIĘ, a Kościół jest zuy. Pozdrawiam was czule :).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Sobota
  rano
  27°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  wiecej »