Szczątki Kopernika złożono do trumny

Szczątki Mikołaja Kopernika, wielkiego astronoma a zarazem kanonika kapituły warmińskiej odnalezione w 2005 r. w katedrze fromborskiej zostały złożone 17 lutego do trumny.

Dziś zostaną one przewiezione do Torunia, gdzie przed 537 laty urodził się i był ochrzczony, a jutro rano w ich obecności w toruńskiej katedrze świętych Janów zostanie odprawiona uroczysta Msza święta.

Wczorajsze złożenie szczątków do trumny to według tradycji pierwszy etap pogrzebu chrześcijańskiego. Przygotowano dwie trumny: metalową i drewnianą z drzewa sandałowego. Ufundował je Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Uroczystościom w Olsztynie przewodniczył abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński. W ceremonii złożenia szczątków do trumny uczestniczyli także abp senior Edmund Piszcz, księża kanonicy warmińskiej kapituły katedralnej, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, księża pracujący w kurii oraz zaproszeni goście.

Szczątki wielkiego astronoma zostały odnalezione w 2005 r. w katedrze fromborskiej. Poszukiwania zainicjował bp Jacek Jezierski, prepozyt kapituły warmińskiej. Miejsce pochówku astronoma wskazał dzięki wieloletnim badaniom historyk dr Jerzy Sikorski. Nad wydobyciem i identyfikacją szczątków pracował przez kilka lat zespół pod kierunkiem prof. Jerzego Gąsowskiego z Akademii Humanistycznej im. prof. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Współpracowali z nim: archeolodzy, antropolodzy, kryminolog, biolodzy i historycy.

Mikołaja Kopernika pochowano katedrze we Fromborku, obok ołtarza św. Krzyża, którym jako kanonik opiekował się. Było to zresztą zgodne z ówczesną tradycją i przyjętym zwyczajem. Po odnalezieniu grobu i identyfikacji Kapituła Katedralna postanowiła urządzić powtórny pochówek swojego sławnego przedstawiciela. Została wyznaczona data tej uroczystości na 22 maja br.

Jutro natomiast w toruńskiej katedrze świętych Janów o godz. 8 odbędzie się uroczysta Msza święta w obecności doczesnych szczątków wielkiego astronoma. Rozpocznie się o godz. 8 rano złożeniem urny w Kaplicy Kopernikańskiej. O godz. 9 rozpocznie się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem metropolity warmińskiego abp. Wojciecha Ziemby. Po jej zakończeniu torunianie i goście będą się modlić u stóp urny. Tej modlitwie przewodniczyć będzie biskup toruński Andrzej Suski. W katedrze zostanie wyłożona księga pamiątkowa dla odwiedzających.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
14°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
wiecej »