VIII Zjazd Gnieźnieński już 12 marca

Debatą o rodzinie w wymiarze europejskim będzie odbywający się w Gnieźnie od 12 do 14 marca br. VIII Zjazd Gnieźnieński: „Rodzina nadzieją Europy”. Weźmie w nim udział kilkuset uczestników z Polski i Europy.

Na zjazd do miasta św. Wojciecha zaprasza Prymas Polski abp. Henryk Muszyński. Hierarcha przypomniał, że tegoroczny VIII Zjazd Gnieźnieński przypadnie dokładnie w 1010. rocznicę pierwszego Zjazdu, dodając, że "zadomowił się on już w świadomości nie tylko Polaków, ale i w Europie".

Przez trzy dni o rodzinie jako najważniejszym środowisku życia człowieka dla przyszłości Europy rozmawiać będą politycy, ekonomiści, ludzie kultury i mediów oraz przedstawiciele Kościołów i religii. Swój udział potwierdził już m.in. kard. Ennio Antonelli - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Gościem Zjazdu będzie prezydent RP Lech Kaczyński, rząd Donalda Tuska będzie reprezentował natomiast min. Władysław Bartoszewski, który był już wcześniej gościem gnieźnieńskich kongresów.

W Zjeździe wezmą udział także m. in. ks. Piotr Mazurkiewicz - sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), ks. prof. Tony Anatrella - psychiatra, doradca Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Cathy i Pierre-Yves Denis ze wspólnoty Chemin Neuf.

Obrady będą skupiać się wokół trzech filarów tematycznych – biblijnych źródeł rodziny, cywilizacyjnego sporu o rodzinę oraz refleksji, jak żyć w rodzinie. Uczestnicy będą mówić o funkcjonowaniu tej podstawowej tkanki społecznej w Europie, Kościele i Polsce.

Ważnym tematem będzie polityka na rzecz rodziny. W dawnych krajach Unii Europejskiej polityka prorodzinna jest znakomicie zorganizowana. Polska niestety nadal jest pod tym względem pustynią i opracowanie takiej polityki jest wielkim zadaniem do wykonania.

Polityka rodzinna w Polsce wydaje się być racją stanu, gdyż przy obecnych tendencjach demograficznych za 40 lat będzie nas o połowę mniej. Polska jest na ostatnim miejscu co do zasiłków rodzinnych i procentu PKB przeznaczanego na rodziny z dziećmi. Efektem tej sytuacji jest narastające ubóstwo dzieci szczególnie w rodzinach wielodzietnych.

Podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego przedstawiciele Hiszpanii, Francji i Polski będą debatować nt. europejskiej polityki rodzinnej, zaś o polskich problemach będą mówić wiceprzewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Stefanek, minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, min. Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera, oraz Joanna Krupska, szefowa Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

"Rodzina przeżywa poważny kryzys i wymaga dziś definicji, choć jeszcze niedawno wydawało się to niepotrzebne" – stwierdził Prymas Polski metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński, uzasadniając temat Zjazdu i zapraszając rodziny do udziału w kongresie.

Zjazd Gnieźnieński tradycyjnie ma charakter ekumeniczny. Przybędą nań przedstawiciele i zwierzchnicy 11 Kościołów chrześcijańskich – poinformowała Danuta Baszkowska, prezes Stowarzyszenia Pokoju i Pojednanie EFATHA. Po raz pierwszy będą obecni przedstawiciele Kościoła anglikańskiego. Oprócz siedmiu Kościołów, zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE), będą obecni zielonoświątkowcy i adwentyści.

Wszyscy będą wspólnie modlić się podczas Ekumenicznej Drogi Życia, która przejdzie ulicami Gniezna 13 marca wieczorem i zakończy się wspólną modlitwą małżonków i rodzin w katedrze gnieźnieńskiej. Ponadto w ośmiu gnieźnieńskich kościołach odbędą się nabożeństwa, w trakcie których Ewangelię będą komentować duchowni z Kościołów zrzeszonych w PRE. Odbędą się dwie dyskusje panelowe, podczas których chrześcijanie różnych wyznań będą mówić o biblijnej wizji rodziny, a małżeństwa mieszane wyznaniowo podzielą się doświadczeniami wspólnego przeżywania jedności.

Spotkania w Gnieźnie nawiązują do Zjazdu w roku 1000, kiedy to do grobu św. Wojciecha – biskupa i męczennika - przybył cesarz niemiecki Otton III. Tradycję tę podjął w 1997 roku abp Henryk Muszyński i podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny u grobu patrona Polski odbyło się spotkanie papieża i 7 prezydentów państw europejskich.

Organizatorami Zjazdu Gnieźnieńskiego są obecnie Forum Świętego Wojciecha, Fundacja Świętego Wojciecha-Adalberta i Katolicka Agencja Informacyjna. Patronat honorowy nad Zjazdem Gnieźnieńskim objął prezydent Lech Kaczyński, który zapowiedział swoją obecność i w piątek 12 marca wygłosi orędzie do uczestników kongresu. Patronat medialny przyjęła Telewizja Polska S. A., Polskie Radio S. A. oraz „Gość Niedzielny”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »