Szefowa UNESCO Irina Bokowa wyraziła w piątek w komunikacie zaniepokojenie umieszczeniem na liście izraelskiego dziedzictwa historycznego świętych miejsc na palestyńskich terytoriach okupowanych na Zachodnim Brzegu.
W ubiegłą niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił, że Grota Patriarchów w Hebronie - dla muzułmanów Meczet Ibrahima (Abrahama), jak również Grób Racheli w Betlejem zostaną objęte planem renowacji wartym ponad 100 mln dolarów.
Bokowa wyraziła zaniepokojenie również wzrostem napięcia, jakie posunięcie to wywołało.
Przypomniała także o deklaracji specjalnego wysłannika ONZ ds. pokoju na Bliskim Wschodzie Roberta Serry'ego, według której miejsca te mają "znaczenie historyczne i religijne nie tylko dla judaizmu, ale także dla islamu i chrześcijaństwa".
W dzień po decyzji Izraela, w poniedziałek w Hebronie doszło do najpoważniejszych od miesięcy zajść między Palestyńczykami a żołnierzami izraelskimi. Hebron jest jednym z zapalnych punktów na Zachodnim Brzegu - w otoczeniu 170 tys. Palestyńczyków mieszka tam kilkuset ultranacjonalistycznych osadników żydowskich.
Według Palestyńczyków wpisanie Groty Patriarchów i pozostałych miejsc na listę izraelskiego dziedzictwa historycznego spowoduje ograniczenie dostępu do nich muzułmanom. Mufti Jerozolimy szejk Mohammed Husejn wprost oskarżył władze izraelskie, że chcą "ukraść muzułmańskie miejsca święte" na spornych terytoriach: w Jerozolimie, Hebronie i "miastach palestyńskich".
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas potępił we wtorek decyzję izraelskiego premiera i nazwał ją prowokacją, która nie sprzyja procesowi pokojowemu.
Szef radykalnego rządu Hamasu w Gazie Ismail Hanije zaapelował do Palestyńczyków o obronę świętych miejsc, a szyicki libański ruch Hezbollah potępił "arogancję" Izraela, oświadczając, że jest to "kolejna agresja wobec świętych miejsc muzułmańskich".
Grota Patriarchów czczona jest jako miejsce spoczynku Abrahama, Izaaka i Jakuba wraz z ich żonami. Budynek, który skrywa grotę, to Meczet Ibrahima. Grób Racheli - biblijnej protoplastki rodu Dawida - również miejsce ważne dla islamu, znajduje się w Betlejem. Zbudowany przez Izrael mur oddziela grób od reszty Zachodniego Brzegu, co - jak twierdzą Palestyńczycy - utrudnia im do niego dostęp.
Od czasu masakry dokonanej w 1994 roku na muzułmanach przez żydowskiego osadnika, w której zginęło 29 Palestyńczyków, Grota jest podzielona na dwie części - dla muzułmanów i dla żydów.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.