„Nie macie prawa traktować narodu jako zakładnika”. To słowa biskupów Wybrzeża Kości Słoniowej skierowane do tamtejszych polityków. Na zakończenie sesji plenarnej episkopat tego zachodnioafrykańskiego kraju wystosował przesłanie, w którym odniósł się do trudnej sytuacji politycznej.
Wybrzeże Kości Słoniowej przeżywało ostatnio okres napięć, łącznie z krwawymi rozruchami, na tle rozpadu rządu jedności narodowej. Dlatego Kościół z ulgą powitał ustanowienie nowej, niezależnej komisji wyborczej, którą pokieruje opozycja.
Biskupi zaznaczyli przy tym, że Kościół nie ma własnych celów politycznych, jednak w sytuacji zagrożenia wspólnoty politycznej czuje się w obowiązku zabrać głos, przypominając zasadnicze wartości, na których należy budować braterstwo. Dlatego też episkopat apeluje do polityków Wybrzeża Kości Słoniowej o odpowiedzialność, ofiarność i patriotyzm. „W obecnej sytuacji musicie dać dowód odwagi i woli politycznej w szukaniu natychmiastowego wyjścia z kryzysu” – napisali biskupi, wzywając jednocześnie obywateli, by nie dali się sprowokować do przemocy i nienawiści.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.