Reklama

Przyroda krainy Chopina

"Przewodnik po przyrodzie krainy Chopina", czyli po Kampinoskim Parku Narodowym i przyległych mu terenach w dolinie Wisły, Bzury i Utraty, zaprezentowano wczoraj na seminarium w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.

Reklama

Jak powiedziała współautorka książki Ewa Dżyga, wiolonczelistka, muzykolog i pedagog, jest to przewodnik po Mazowszu Chopina - po "położonej tuż za rogatkami stolicy krainie, w której kompozytor spędził młodość". I choć w wieku 20 lat na stałe wyjechał z Polski, to krajobrazy i folklor tych terenów zostawiły trwały ślad w jego muzyce.

Są to okolice o bardzo bogatej i różnorodnej przyrodzie z licznymi pamiątkami historii i kultury: majestatycznym kościołem w Brochowie, gdzie wzięli ślub rodzice Chopina i gdzie kompozytor był ochrzczony; dworkami, jak ten w Żelazowej Woli, gdzie Chopin przyszedł na świat i spędził pierwsze miesiące życia; pałacami; cmentarzami wojennymi.

"Sercem tej krainy jest Puszcza Kampinoska - położona pół godziny drogi od stolicy oaza dzikiej przyrody. Jest to swoista kraina kontrastów, gdzie wydmy bezpośrednio graniczą z terenami bagiennymi, a na horyzoncie łąk i pastwisk niczym pasma górskie wznoszą się wały wydmowe" - opisywał Grzegorz Okołów z Kampinoskiego Parku Narodowego, autor jednego z rozdziałów przewodnika.

Łąki i pastwiska, które powstawały na dużą skalę w XVIII i XIX wieku, wpisały się na stałe w krajobraz Puszczy, a bardzo charakterystycznym dla Mazowsza elementem tego rolniczego krajobrazu jest kojarzona z Chopinem wierzba głowiasta, która urosła niemalże do rangi symbolu narodowego.

"Jest to krajobraz bardzo cenny i wymaga szczególnej troski, bo w przeciwieństwie do muzeum, które można odbudować, zniszczonej natury odtworzyć się nie da" - podkreślił Okołów.

Przewodnik jest wydawnictwem Kampinoskiego Parku Narodowego sfinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Według dyrektora Parku Jerzego Misiaka, obie instytucje chcą w ten sposób uczcić 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

Pomysłodawcami książki są Mariusz Dżyga dyrektor artystyczny Festiwalu Muzycznego "W krainie Chopina" oraz jego żona - Ewa Dżyga.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama