W piątek z dwudniową wizytą do Warszawy przybędzie - na zaproszenie ministra spraw zagranicznych RP - sekretarz stanu USA Rex Tillerson; ma się spotkać m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim - poinformowało PAP biuro prasowe MSZ.
Według MSZ głównymi tematami rozmów w Warszawie będą relacje dwustronne, w tym w szczególności problematyka bezpieczeństwa oraz energetyki, oraz sytuacja w regionie.
Zdaniem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza fakt, że Polska stała się - obok Paryża, Londynu i Davos - jednym z celów wizyty Tillersona w Europie jest potwierdzeniem znaczenia naszego kraju w polityce amerykańskiej.
"Przywiązujemy do tej wizyty dużą wagę, bo współpraca w dziedzinie militarnej, obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych jest niezmiernie ważna dla naszego poczucia bezpieczeństwa" - podkreślił minister w rozmowie z PAP. Jak dodał, przed Polską i USA rysują się też "duże możliwości współpracy gospodarczej", zwłaszcza w kontekście inicjatywy Trójmorza oraz bezpieczeństwa energetycznego regionu.
Rex Tillerson przyleci do Warszawy w piątek wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, na którym od wtorku obecny jest też Andrzej Duda. Prezydent i Tillerson spotkają się w piątek wieczorem w Belwederze. W sobotę rano z sekretarzem stanu USA będą rozmawiali premier Morawiecki i Jacek Czaputowicz. Po rozmowach planowana jest wspólna konferencja prasowa szefów dyplomacji.
Według prezydenta Dudy głównym tematem jego rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu będzie bezpieczeństwo oraz obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Również szef polskiego rządu, pytany o tematy, które poruszy podczas spotkania z Tillersonem, wymienił kwestię wzmocnienia stałej obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO, a najlepiej w Polsce. Zapowiedział też, że w czasie rozmowy poruszy temat gazociągu Nord Stream 2. "Warto, by Tillerson miał świadomość zagrożeń związanych z tym gazociągiem" - podkreślił Morawiecki.
W sobotę amerykański sekretarz stanu weźmie udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, gdzie złoży wieniec; planowane jest też jego krótkie wystąpienie.
Jak poinformowała ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie, ceremonia planowana jest na godz. 10.30; Tillersonowi towarzyszyć będą m.in. przedstawiciele żydowskiej społeczności w Polsce.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.