Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zapowiedział po zakończeniu wtorkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie, że powstanie grupa przyjaciół Partnerstwa Wschodniego.
"Dzisiaj uzgodniliśmy, że powstanie grupa przyjaciół Partnerstwa Wschodniego dla krajów, które chcą brać udział w projektach partnerstwa, takich jak na przykład Rosja, ale też dla takich jak Stany Zjednoczone, Szwecja, Norwegia czy Japonia, które chcą współfinansować projekty związane z Partnerstwem Wschodnim" - oświadczył Sikorski.
W spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie wzięli udział także przedstawiciele państw Partnerstwa Wschodniego: Białorusi, Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji, Ukrainy oraz Szwecji, Belgii i Hiszpanii.
"Bardzo się cieszę, że Partnerstwo Wschodnie tak dynamicznie się rozwija. Ustaliliśmy etapy tego procesu, jest lepszy klimat dla ustanowienia ruchu bezwizowego" - zapewniał szef MSZ. W jego ocenie to, że na spotkanie w Budapeszcie przyjechał unijny komisarz ds. europejskiej polityki sąsiedztwa oraz przedstawiciele wszystkich krajów partnerstwa, świadczy o tym, że Partnerstwo Wschodnie to polsko-szwedzki pomysł, który przyjęła cała Unia Europejska, i który "trafił w dziesiątkę w zapotrzebowanie".
Pozytywną ocenę Partnerstwa Wschodniego wyrażał także gospodarz spotkania, szef węgierskiego MSZ Peter Balazs. Podkreślał również wagę bliskich relacji wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej, zwracając uwagę na to, że w przyszłym roku najpierw prezydencję w UE będą sprawowały Węgry, a później Polska.
Tematem spotkania ministrów w Budapeszcie była także współpraca konsularna państw Grupy Wyszehradzkiej. Sikorski poinformował, że zostanie utworzone wspólne przedstawicielstwo w Kapsztadzie, rozważana jest także wspólna infrastruktura konsularna w Bombaju oraz w Chile i na Krymie.
Minister Sikorski odbył także spotkania dwustronne, m.in. z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Siarhiejem Martynauem, z którym ustalił, że w przyszłym tygodniu rozpocznie pracę polsko-białoruska grupa ekspercka ds. mniejszości polskiej na Białorusi.
Na zakończenie pobytu w stolicy Węgier Sikorski wręczył trzem Węgrom odznaczenia "Bene Merito" za promowanie Polski za granicą. Wyróżnieni zostali: lider opozycyjnej partii Fidesz, szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Zsolt Nemeth, dyrektor Muzeum Wojskowości gen. Jozsef Hollo oraz dyrektor Grupy MOL ds. bezpieczeństwa energetycznego Reka Szemerkenyi.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.