Polska w krzywym zwierciadle

Przed laty ogromną popularnością cieszyła się seria komedii pod wspólnym tytułem „W krzywym zwierciadle”, której zbiorowym bohaterem była amerykańska rodzina Griswoldów, skupiająca w sobie wszystkie ludzkie słabostki i przywary.

My też mieliśmy w PRL swoje zabawne portrety rodzinne, choćby „Alternatywy 4” (wciąż cieszące się niesłabnącym powodzeniem), ale w ostatnich latach jakoś ostrze społecznej satyry w polskim filmie wyraźnie się stępiło.

Mamy oczywiście fenomen komedii romantycznych, przyciągających do kin i przed telewizory miliony widzów. Tyle że siłą produkcji w rodzaju „Listy do M.” – jak to celnie ujął jeden z krytyków – „nie jest oryginalność, lecz umiejętna gra znaczonymi kartami”. Innymi słowy – to kopie amerykańskich przebojów, przeniesione w polskie realia, bez specjalnej zresztą o nie dbałości. Ale narzekających na „Planetę singli” czy „Miłość na wybiegu” pocieszę: może być gorzej, gdy autor scenariusza uzna, że komedia powinna stać się utworem zaangażowanym w problemy społeczne.

To przypadek filmu „PolandJa”, pokazywanego teraz w Canal+. Użyty w nim został najmodniejszy dziś w komedii schemat, czyli kilka wątków prowadzonych równolegle, schodzących się w jednym miejscu – tu: w restauracji oferującej kebaby.

Słowo „schemat” ma tu i drugie znaczenie, film jest bowiem zbiorem najbardziej banalnych i niemądrych klisz na temat Polski: kraju bezwzględnych szefów, nieuprzejmych urzędników i agresywnych kierowców, ojczyzny egoistów i ksenofobów. Jedna z bohaterek (z włosami pofarbowanymi na biało-czerwono) tak bardzo nienawidzi obcych, że najpierw kopniakami traktuje przesympatycznego Turka, a potem detonuje w jego restauracji bombę.

Chciałoby się powiedzieć: „i śmieszno, i straszno”, ale „PolandJa” spełnia tylko ten drugi warunek. Zwierciadło jest nie tylko krzywe, ale przede wszystkim brudne. Zamiast w nie zaglądać, lepiej po raz kolejny obejrzeć „Ranczo”. Wciąż w tej kategorii bezkonkurencyjne. 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  10°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  12°C Środa
  noc
  wiecej »