Ładne nie zawsze jest piękne

Malarz Jan Styka podczas pracy nad jednym z obrazów doznał objawienia. Bóg Ojciec rozkazał: „Nie maluj Mnie na klęczkach, maluj Mnie dobrze!”.

Czy piękno zewnętrzne sprzyja przeżyciom duchowym? Czy kicz jest przypisany religijności masowej?

Dyskusję na temat „Estetyki w obszarze sacrum” zorganizował Klub Debaty Obywatelskiej Pochwała Inteligencji na Górnym Śląsku. Spotkanie odbyło się w Muzeum Śląskim. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. – Dyskusje klubu są tak organizowane, żeby sytuowały się jak najdalej od polityki, bo dotyczą różnych dziedzin kultury i promują oddolne inicjatywy – wyjaśnił Kamil Łysik z Fundacji Konkursu Pro Publico Bono, organizator przedsięwzięcia. – Działamy w całym kraju, we współpracy z różnymi ośrodkami kultury, tak jak w Katowicach z Muzeum Śląskim. Katowickie spotkanie jest już szóste z kolei.

– Estetyka nie oznacza koniecznie, że coś, co „jest ładne”, jest piękne. To za mało, istnieją kryteria, punkty odniesienia, nauka i fachowcy – przekonywał prof. Julian Gembalski, archidiecezjalny wizytator organów i organistów. – Kryterium, że „coś jest ładne”, to indywidualna ocena określonej osoby. Taka ocena sprawia, że do sfery sacrum przenika coraz więcej elementów popkultury dodał.

Biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Tadeusz Szurman przekonywał, że popkultura nie zawsze musi być zła. Przypomniał XVI wiek, kiedy to w protestantyzmie niemieckim starano się przywrócić śpiew wspólnotowy i sięgano po melodie z karczemnych przyśpiewek, czyli po ówczesną popkulturę. – Sam Luter stwierdził, że „żadna dobra melodia nie może służyć szatanowi”. Dzisiaj zachwycamy się kantatami Bacha i prawie nikt nie pamięta, że niektóre powstały na kanwie owych karczemnych przyśpiewek – zauważył ewangelicki biskup.

Bardzo ciekawą koncepcję piękna zaprezentował Shlomo Kučera, naczelny rabin Górnego Śląska. Stwierdził mianowicie, że samo piękno nie jest wartością absolutną, ponieważ wszystkie wartości w judaizmie muszą być podporządkowane Bogu.

– Piękno jest użyteczne z trzech głównych powodów – mówił rabin. – Można za jego pośrednictwem oddać honor Bogu. Powoduje radość. Ponadto zachęca i pomaga człowiekowi wypełniać micwy, czyli Boże przykazania, jedynie z wewnętrznej potrzeby – wymienił Kučera. Jako przykład podał, jak w niedzielne popołudnia uczy się dzieci Tory. Najpierw przychodzą na spotkanie, bo nauczyciel obdarowuje je pięknymi i smacznymi cukierkami. Dopiero po pewnym czasie cukierki tracą pierwotną atrakcyjność, a młodzi ludzie przychodzą nadal na lekcje, bo chcą poznawać Torę.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »