Sekrety z codziennego życia Słowian można od środy poznawać w centrum Poznania na multimedialnej wystawie historycznej "Słowiański Mit". Prezentacja odbywa się w nowoczesnej kopule przypominającej igloo.
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP współorganizator wystawy Wojciech Konieczny, "Słowiański Mit" prezentuje cztery sfery życia Słowian z okresu VII-IX wieku naszej ery, żyjących na ziemiach polskich.
W części "Bój" oglądać można oręż i sposoby walki ówczesnych Słowian, druga "Cześć" prezentuje obrzędy i wierzenia, w części "Trud" - odtworzono słowiańską chatę, można tam też zobaczyć życie codzienne rodziny wczesnosłowiańskiej. Ostatnia sferą jest "Koniec", czyli obrzędy pogrzebowe i wyobrażenia Słowian na temat życia pośmiertnego.
"Te czasy są obecnie traktowane marginalnie, praktycznie nieznane. Chcemy zachęcić młodzież i dorosłych do poznania historii naszych przodków w sposób odpowiedni dla XXI wieku - stąd taka liczba multimediów" - powiedział Konieczny.
Centralnym punktem wystawy jest naturalnej wielkości replika Światowida, posągu słowiańskiego z IX wieku, który został wydobyty z rzeki Zbrucz.
Na wystawie prezentowanych jest ponad 100 eksponatów: kopie słowiańskich przedmiotów kultu, odzież, przedmioty codziennego użytku i biżuteria. Dopełnieniem ekspozycji są także wyświetlane na monitorach wizualizacje 3D i filmy wykonane przez miłośników historii.
Organizatorzy przy jej powstawaniu konsultowali się z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wystawa będzie mogła być przenoszona; jej pomysłodawcy chcą, aby była prezentowana w centrach największych polskich miast. Wystawa potrwa do 20 maja.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.