Protestujący w Sejmie przedstawili propozycję kompromisu

Wprowadzenie od maja tego roku dodatku "na życie" dla niepełnosprawnych w wysokości 300 zł miesięcznie, od stycznia 2019 r. - 400 zł i od czerwca 2019 r. - 500 zł - taką propozycję kompromisu przedstawili w środę szefowej MRPiPS Elżbiecie Rafalskiej protestujący w Sejmie.

Chcą też zrównania od maja tego roku wysokości renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

O propozycji poinformowała po środowym spotkaniu z minister rodziny i pracy Elżbietą Rafalską Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. "Przedstawiliśmy, opracowany przez większą część nocy, swój kompromis" - powiedziała dziennikarzom Hartwich. Jak zaznaczyła rozmowa była dobra. "Pani minister przyjęła naszą propozycje kompromisu" - dodała.

Kompromis ma polegać na przyznaniu dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 300 zł złotych od maja tego roku, od stycznia 2019 r. – 400 zł, a od czerwca 2019 r. – 500 zł. Chodzi o stopniowe dojście do kwoty, której domagają się protestujący.

"Czekamy na decyzję strony rządowej" – powiedziała Hartwich. "Proponowano nam, żebyśmy pojechali do domu, żebyśmy przyjechali za dwa tygodnie. Nasze stanowisko jest takie – poczekamy na posiedzenie Sejmu, jeżeli nie można wcześniej go zwołać. Wyjdziemy z Sejmu z ustawą w ręku" – dodała.

Hartwich oceniła, że "jest nadzieja". "Skoro pani minister mówi, że poprawa bytu to punkt wyjścia działań dla osób niepełnosprawnych, to ja to postrzegam, że będzie pomoc ze strony rządu dla osób niepełnosprawnych" – dodała.

Przed Sejmem trwa w środę protest osób popierających postulaty opiekunów niepełnosprawnych. Zebrani mają transparenty z hasłami: "Pomóżcie osobom niepełnosprawnym", "Wspieramy rodziców protestujących w Sejmie", "Nie – strzelnice, tak – godne życie", "Zrozumienie = tolerancja = pomoc", "Otwórzcie serca dla niepełnosprawnych", "Nie jesteśmy przeciwko rządowi, jesteśmy za niepełnosprawnymi", "Miarą człowieczeństwa jest dbanie o słabszych".

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz z ich podopiecznymi, którzy protestują w Sejmie mieli dwa główne postulaty. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej. Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

W piątek z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych i ich podopiecznymi spotkał się prezydent Andrzej Duda, a później premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Minister spotkała się z rodzicami osób niepełnosprawnych także w niedzielę wieczorem.

Szef rządu zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

W porozumieniu, które rząd zawarł we wtorek z częścią środowiska osób niepełnosprawnych, zapisano m.in. podniesienie od czerwca renty socjalnej do poziomu równego najniższej rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli do 1029,80 zł, corocznie waloryzowanych, realizacji programu Dostępność plus ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Zawarto w nim także zobowiązanie do wprowadzenia i realizacji od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

Ofertę podpisania porozumienia odrzucili przedstawiciele rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy od ubiegłego tygodnia protestują w Sejmie.

Przewodnicząca Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych Monika Zima-Parjaszewska powiedziała w środę, że Rada z zaskoczeniem i przykrością przyjęła sposób w jaki została wykorzystana jej praca w bieżącym sporze z osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami. Poinformowała o przesłaniu listu w tej sprawie do szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Piotr
  25.04.2018 12:02
  Moje gratulacje dla protestujących i rządu!
 • Zniesmaczony
  25.04.2018 13:34
  No i tak to bywa! Niepełnosprawni muszą sami dopominać się o swoje w "niekonwencjonalny" sposób. Gdyby kulturalni napisali pismo, nic by nie wskórali. A zdrowi 500+ dostali na starcie "dobrej zmiany"!
 • Gość
  25.04.2018 13:49
  Fundacja Aktywacja oświadcza iż wbrew doniesieniom medialnym, nie podpisała porozumienia zawartego wczoraj pomiędzy stroną rządową a środowiskami osób z niepełnosprawnościami.Fundacja zachęca stronę rządową do kontynuowania rozmów z osobami strajkującymi w Sejmie.
 • SPQR
  25.04.2018 14:18
  totalne rozdawnictwo. 500+ nie wlicza się do dochodu i teraz dodatek rehabilitacyjny bez wliczania do dochodu . czyli do tych kwot dochodzą kolejne że świadczeń z pomocy społecznej. ponadto nie każda osoba z znacznym stopniem niepełnosprawności po 18 roku życia jest rehabilitowana! jeśli to jest np osoba nieslyszaca.. i ostatnie pytanie... kto następny do wykonania takiej manipulacji swymi bliskimi w sejmie.. fatalna zgoda i decyzja rządu.. ja na PIS nie zagłosuje już więcej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  22°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  15°C Czwartek
  rano
  18°C Czwartek
  dzień
  wiecej »