ABW ujawniła kulisy akcji przeciw neonazistom w Dzierżoniowie.
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji przeprowadzili wspólną akcję w Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie) 21-22 kwietnia. Jak podano w komunikacie, na miejscu, gdzie miał się odbyć koncert grup neonazistowskich, znaleźli materiały służące do propagowania totalitarnej ideologii, w tym banery i flagi. Wylegitymowali ponad 100 osób, które przyjechały na koncert. Zatrzymani zostali organizatorzy imprezy – Piotr. G PS. „Dziki” oraz Krzysztof S. PS. „Słowik” związani z organizacją „Blood & Honour”.
Agencja podaje, że obaj od wielu lat byli obserwowani. Piotr G. – wg ABW – działa w środowiskach neonazistowskich od lat 90. Utrzymywał kontakty z liderami wrocławskiego „Aryjskiego Frontu Przetrwania” – pierwszej organizacji w Polsce, która jawnie odwoływała się do zbrodniczej ideologii – czytamy w komunikacie.
W 2009 r. z inicjatywy Agencji prowadzone było śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, wywodzącej się ze środowiska neonazistowskiego. Jej członkowie, w tym Piotr G. oraz Krzysztof S., rozpowszechniali materiały, w których nawoływali do nienawiści na tle rasowym, narodowym, etnicznym itd. Organizowali również koncerty, na których propagowane były symbole nazistowskie. Śledztwo zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia. Poza Krzysztofem S. i Piotrem G. obejmował on 9 innych członków środowiska neonazistowskiego z całego kraju. Ostatecznie po wieloletnim procesie osoby te zostały prawomocnie skazane. Nie zmieniły jednak przekonań. „Mężczyźni zintensyfikowali również kontakty międzynarodowe m.in. z neonazistami z Serbii, Czech, Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii. Szczególnie bliskie relacje nastąpiły z neonazistami z Niemiec, w tym z liderami tamtejszych komórek Blood & Honour” – podaje ABW.
W coraz częściej organizowanych przez podejrzanych koncertach uczestniczyło od 100 do 500 uczestników. Ceny biletów dochodzą do 120 zł. Uzyskane w ten sposób środki stanowią źródło finansowania dla lokalnych neonazistów, podobnie jak sprzedaż alkoholu, artykułów spożywczych oraz płyt i koszulek.
Za apogeum działalności podejrzanych ABW uważa rok 2017, w którym zorganizowano aż cztery koncerty neonazistowskie. Jeden z nich to „Ironborn Relise Party”, impreza przeniesiona z Czech, ponieważ tamtejsze służby nie dopuściły do jej organizacji.
Krzysztof S. i Piotr G. stanęli przed prokuratorem. Usłyszeli zarzuty dotyczące organizacji w terminie od marca 2016 r. do kwietnia 2018 r. pięciu koncertów neonazistowskich, w trakcie których propagowano treści o charakterze totalitarnym (faszystowskim), nawoływano do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, a także prezentowano treści o charakterze symboliki faszystowskiej.
(tvp.info)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.