Sto dni w drodze i na modlitwie na stulecie niepodległości Łotwy. Taki ambitny cel przyświeca organizatorom dziękczynnej pielgrzymki wzdłuż granic kraju, która ruszyła wczoraj z Agłony.
Narodowe sanktuarium maryjne jest nie tylko punktem startu, ale i metą, dokąd 13 sierpnia dotrą pielgrzymi. Wczoraj z Agłony wyruszyło na szlak ok. 20 osób, ale dzisiaj grupa urosła ponad dwukrotnie. Średnio pielgrzymi mają do przebycia 17,5 km dziennie. Obecnie idą na południe ku granicy z Białorusią. Dalej pójdą na wschód i północ, następnie na zachód ku wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W Rydze powinni się zjawić w połowie czerwca.
Pomysłodawcą tego jubileuszowego projektu jest ks. Arnis Maziļevskis, proboszcz w Bebrenes w diecezji jełgawskiej. Jak wyjaśnił, chodzi o symboliczne podziękowanie Bogu za ojczyznę, jej państwową niezależność i za język. Dlatego do pielgrzymowania zachęcił nie tylko katolików, ale wszystkich chrześcijan. Duchowny zdawał sobie sprawę, że mało kogo będzie stać – tak fizycznie, jak i czasowo – na taką trzymiesięczną wędrówkę, dlatego zaproponował, by chętni dołączali do grupy choćby na jeden, dwa dni. Chętnie widziani są też wolontariusze odpowiedzialni za logistykę. Towarzyszyć pątnikom można też duchowo, m.in. na Facebooku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.