Dzięki Polakom w Syrii rozpoczęło działalność centrum ortopedyczne dla kobiet i dzieci

Dzięki staraniom Polskiej Misji Medycznej w Termianin w prowincji Idlib w Syrii rozpoczęło działalność centrum ortopedyczne. Do ośrodka trafiają kobiety i dzieci, które potrzebują protez nóg i rąk. Zarejestrowanych jest już 127 pacjentów.

"W Syrii kobiety i dzieci otrzymują pomoc medyczną na końcu; w pierwszej kolejności są mężczyźni. W kulturze islamskiej to mężczyzna jest pierwszy w kolejce do pomocy medycznej. On musi utrzymać rodzinę, więc pierwszy musi stanąć na nogi" - powiedziała PAP koordynatorka pomocy dla Syrii w Polskiej Misji Medycznej Małgorzata Olasińska-Chart.

Pierwszych pacjentów szpital zaczął przyjmować w kwietniu. W ośrodku wykonano już 27 protez, zarejestrowanych jest 127 pacjentów.

Fundusze na centrum - prawie 2 mln zł - zapewnił Departament Pomocy Humanitarnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pieniądze przekazane organizacji partnerskiej Balsam Medical za pośrednictwem Polskiej Misji Medycznej umożliwiły zaopatrzenie centrum w materiały do produkcji protez, sprzęt medyczny oraz zatrudnienie lekarzy protetyków i fizjoterapeutów.

Jedną z pierwszych pacjentek centrum ortopedycznego była siedmioletnia Reem Jubran. W wieku czterech lat przeżyła bombardowanie, w efekcie którego straciła dom, najbliższych, w tym mamę, siostrę i 12 pozostałych członków rodziny. W wyniku obrażeń Reem straciła lewą nogę. Najmłodszą pacjentką była pięcioletnia Susan Ajam, której amputowano nogę w wyniku odniesionych w ostrzale ran.

Polska Misja Medyczna szacuje, że w ciągu najbliższych 10 miesięcy protezy otrzyma 300 okaleczonych kobiet i dzieci. Pracą szpitala kieruje dr Mansour Alatrash, lekarz z syryjskiej organizacji Balsam Medical Organization.

"Nasza pomoc to nie tylko transfer pieniędzy, ale też wiedzy i doświadczenia, dlatego Polska Misja Medyczna oficjalnie zaprosiła doktora Mansoura Alatrasha do wizyty studyjnej w polskich szpitalach ortopedycznych. Wizyta planowana jest na czerwiec" - powiedziała koordynatorka pomocy dla Syrii.

Centrum ortopedyczne w Termanin działało już od 2013 r. do października ub.r., finansowały je wówczas arabskie organizacje. Zajmowało się produkcją protez, ortez, rehabilitacją i fizjoterapią. Pacjenci pozostawali w centrum do zakończenia produkcji protezy i rehabilitacji. Z pomocy placówki skorzystało co najmniej kilkuset Syryjczyków z Idlib i Aleppo. Roczny koszt utrzymania centrum, które produkowałoby około 30 protez miesięcznie, to około 2 mln zł.

Zgodnie z szacunkami Polskiej Misji Medycznej, w Syrii żyje ponad 260 tys. dzieci, które straciły kończyny w wyniku wojny.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  10°C Sobota
  rano
  13°C Sobota
  dzień
  13°C Sobota
  wieczór
  11°C Niedziela
  noc
  wiecej »