Sejmowa komisja śledcza ds. nacisków rozpoczęła w czwartek przesłuchanie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry (PiS).
Posłowie reprezentujący PO i PSL w komisji chcą się dowiedzieć, czy świadek wpływał w niedozwolony sposób na śledztwa dotyczące polityków i mediów w czasie rządów PiS. Zapowiadają, że będą pytali Ziobrę m.in. o to, dlaczego po objęciu funkcji ministra sprawiedliwości odwołał większość prokuratorów okręgowych, o jego nadzór nad sprawą tzw. afery gruntowej oraz o to, czy miał specjalne kompetencje w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
Zdaniem posłów PiS, przesłuchanie Ziobry będzie "medialnym widowiskiem", które nie przyczyni się do wyjaśnienia żadnego z wątków badanych przez komisję.
Przesłuchanie Ziobry było wielokrotnie przekładane. W połowie lutego Ziobro przedstawił komisji zwolnienie lekarskie. Przesłuchanie byłego ministra sprawiedliwości zostało przerwane w listopadzie 2008 roku. Ziobro ledwie rozpoczął zeznania, prezentując swe dokonania w resorcie, którym kierował, gdy posiedzenie zakończono. Wcześniej przez kilka godzin trwały dyskusje posłów, czy wyłączyć z przesłuchania Arkadiusza Mularczyka (PiS).
Ziobro do dziś nie podpisał protokołu zeznań z listopada. Komisja zwróciła się o jego ukaranie, jednak sąd w październiku 2009 nie uwzględnił wniosku w tej sprawie.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.