W Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano album "August Hlond 1881-1948”. Publikacja ukazała się w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą śmierci kardynała.
Album "August Hlond 1881-1948” autorstwa Łukasza Kobieli jest rezultatem kilkuletniej pracy. Na 568 stronach zaprezentowana została historia życia kardynała Augusta Hlonda, publikacja zawiera także 700 fotografii i dokumentów pochodzących z blisko 60 archiwów "muzeów, archiwów diecezjalnych, zakonnych oraz Instytutu Pamięci Narodowej”, a także ze zbiorów prywatnych z Polski i zza granicy.
- Album jest pierwszą taką publikacją prezentującą historię kardynała Hlonda - powiedział autor.
Zwrócił uwagę, że dzięki niej światło dzienne ujrzy 400 niepublikowanych dotąd zdjęć m.in. materiały z okresu uwięzienia kardynała przez Niemców podczas II wojny światowej oraz dokumentujące jego działalności na obczyźnie.
W ocenie autora, zbieżność wydarzeń: wydania albumu i decyzji papieża Franciszka o podpisaniu dekretu o heroiczności cnót i życia Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda jest "znacząca”.
Obecny na prezentacji albumu Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zwrócił uwagę, że kard. Hlond jest postacią zapomnianą, która "w naszej pamięci żyje w blasku Prymasa Tysiąclecia, potem papieża Jana Pawła II’.
- To był człowiek niezwykły, wielki. Ta jego wielkości polegała na tym, że łączył w sobie i charyzmę, zdolności organizacyjne i intelekt. Trzeba przypominać tę postać. To wybitny syn ziemi śląskiej - powiedział.
W ocenie prezesa IPN zasługą kard. Hlonda jest m.in. powołanie diecezji katowickiej, duszpasterstwa Polaków żyjących za granicą, a także wielu inicjatyw społecznych np. Akcji Katolickiej.
- Wiele z tych dzieł przetrwało do dziś, jak choćby tygodnik "Gość Niedzielny” - jeden z największych tygodników opinii w Polsce - zwrócił uwagę. Dodał, że także wiele wątków nauczania Prymasa, jak choćby słowa, że "Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Matki Najświętszej«, obecnych było także w duszpasterstwie zarówno Prymasa Tysiąclecia oraz Jana Pawła II.
Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dodał, że kard. Hlond "był jedną z tych osób, która tej niepodległej Polsce nadawała kształt”.
- Kiedy mówimy o Prymasie Hlondzie, to tej pamięci jest zbyt mało, jeżeli patrzymy na wielkość tej postaci. […] Tą publikacją budujemy pomnik Prymasowi - powiedział.
Dodał, że naród polski ma jeszcze jeden "postulat do zrobienia” - jest nim odbudowanie pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa - wotum za odzyskanie niepodległości, który zaraz po postawieniu został zburzony przez Niemców.
Nawiązując do okoliczności śmierci kard. Hlonda, prezes IPN przypomniał, że Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN podjęła już pierwsze czynności w tej sprawie.
- Być może zostanie podjęte śledztwo, które spróbuje wyjaśnić okoliczności jego śmierci - powiedział prezes IPN. Na pytanie dziennikarzy, kiedy może zostać wszczęte dochodzenie, J. Szarek powiedział, że decyzja w tej sprawie może "szybko nastąpić”.
Prezes IPN ocenił także, że zarzuty niektórych środowisk przeciwnych beatyfikacji prymasa Hlonda są "bardzo krzywdzące”.
Album jest efektem współpracy archidiecezji warszawskiej i Instytutu Pamięci Narodowej. Obecny na spotkaniu kard. Kazimierz Nycz ocenił uznał publikację za "potrzebną”.
Spotkanie zakończyła debata z udziałem autora publikacji oraz dr. Pawła Skibińskiego o roli Prymasa Hlonda w Kościele. W spotkaniu uczestniczył także ks. Bogusław Kozioł, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego kard. Hlonda.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.