Gronkiewicz-Waltz ponownie nie stawiła się przed komisją

W środę rano komisja weryfikacyjna rozpoczęła rozprawę ogólną, na której ma m.in. wrócić do sprawy Noakowskiego 16 i zbadać jak traktowano informacje o nieprawidłowościach w tym postępowaniu zwrotowym. Na rozprawę nie stawiła się prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zeznawać będzie były miejski urzędnik Marek Dębski.

Komisja przeprowadzi w środę rozprawę na zasadach ogólnych. Możliwość przeprowadzenia takiego postępowania dała nowelizacja przepisów o komisji weryfikacyjnej. Komisja przeprowadza takie postępowanie, aby wyjaśnić nieprawidłowości lub uchybienia w działaniach organów i osób, które uczestniczyły w wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych.

Wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta podkreślił w rozmowie z PAP, że komisja ponownie wezwała na rozprawę prezydent Warszawy. "Lista pytań do niej jest bardzo długa, jeśli zdecydowałaby się stawić" - podkreślał.

Hanna Gronkiewicz-Waltz ponownie nie stawiła się przed komisją. Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk mówił we wtorek PAP, że "przepisy o komisji i działanie komisji naruszają przepisy konstytucyjności, a pani prezydent nigdy nie firmuje żadnych działań, które są niezgodne z konstytucją".

Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego.

Drugim obok Gronkiewicz-Waltz świadkiem wezwanym na środową rozprawę jest były urzędnik ratusza Marek Dębski. Kaleta wyjaśnił, że Dębski był kierownikiem w Wydziale Spraw Dekretowych w BGN-ie i nadzorował pracowników przygotowujących decyzje reprywatyzacyjne.

Kaleta powiedział, że Dębski pojawił się m.in. przy głośnej sprawie kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 i w szeregu innych reprywatyzacji. "Będzie szczegółowo przez komisję przesłuchiwany na okoliczności związane z jego pracą w urzędzie, również relacji między pracownikami i relacji z +handlarzami roszczeń+" - zapowiedział Kaleta.

Dopytywany, czego nowego komisja chce się dowiedzieć ws. Noakowskiego 16, skoro już odbyła się rozprawa w tej sprawie i została wydana decyzja, odparł: "Decyzja jest wydana i ustalenia komisji są jasne. Natomiast dla ogólnej oceny funkcjonowania BGN jest istotna kwestia, co robiono w latach rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz z informacjami o możliwych nieprawidłowościach w tym postępowaniu reprywatyzacyjnym".

Na początku br. komisja uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  30.05.2018 10:48
  Jak dotychczas Komisja Jakiego przegrała w sądzie wszystkie sprawy grzywien dla Gronkiewicz, którymi ona została ukarana bezprawnie.
 • Gość
  30.05.2018 13:21
  Dlaczego mówisz nieprawdę?
  "Hanna Gronkiewicz-Waltz zaskarżyła postanowienie komisji weryfikacyjnej z dnia 25 lipca dotyczące ukarania jej grzywną, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił jej wniosek. Z wyroku ucieszył się szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. To już drugi raz, kiedy prezydent Warszawy musi pogodzić się z wyrokiem sądu. Wcześniej NSA oddalił wnioski prezydent stolicy ws. sporu kompetencyjnego.

  Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wniosek Hanny Gronkiewicz-Waltz o wstrzymanie postanowienia Komisji Weryfikacyjnej dot. ukarania ją grzywnami za niestawiennictwo przed Komisją". Wirtualna Polska, 17 października 2017.
 • Gość
  30.05.2018 13:55
  Pycha tej pani - jak katedra
 • Seitz
  30.05.2018 16:58
  GOŚĆ online coraz bardziej przekonuje mnie do siebie. Pięknie uśmiechnięta fotografia głównego wroga PISu. Gość dąży do prawdy więc NIE MANIPULUJE wiadomościami poprzez dobór najgorszej fotografii. Nie oszukuje jak od zawsze robi gazeta wybiórcza oraz TVP. Tak trzymaj Gościu. Tylko prawda jest interesująca.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Poniedziałek
  noc
  8°C Poniedziałek
  rano
  5°C Poniedziałek
  dzień
  6°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »