Jak informuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, mamy do czynienia w Polsce z ciągłym wzrostem ilości parafii. W ciągu ostatnich czterdziestu lat liczba parafii w naszym kraju wzrosła niemal dwukrotnie.
Zgodnie z opracowanymi przez ks. Witolda Zdaniewicza SAC danymi, w 1970 roku na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej istniały 6 tys. 692 parafie. Do roku 1982 liczba parafii wzrosła do 7 tys. 715, a w 1987 wyniosła 8 tys. 459. Dziś natomiast - zgodnie z ostatnim wykazem parafii przygotowanym przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (2006) - w naszym kraju funkcjonują 10 tys. 162 parafie.
Ten obraz poszerzają dane z wydanego wspólnie przez Główny Urząd Statystyczny i Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w 1991 roku Rocznika Statystycznego Kościoła Katolickiego. Podaje on, iż w latach powojennych najmniej parafii powstało w latach 1961-1965, bo tylko 65. W pozostałych czteroleciach od 1946 do 1972 wzrost wynosił każdorazowo ponad sto. Zatem chociaż powstawanie parafii było po wojnie utrudniane przez państwo, liczba parafii wzrastała stosunkowo szybciej niż liczba ludności w kraju.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.