25 marca - Dzień Świętości Życia

Pod hasłem "Głosimy Ewangelię życia" Kościół katolicki obchodzi już po raz dwunasty Dzień Świętości Życia. Przypada on co roku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Obchodom w całej Polsce towarzyszyć będą Marsze dla Życia, duchowa adopcja i modlitwa w intencji nienarodzonych, a także konferencje i otwarcie nowych "okien życia".

W stołecznym kościele Matki Bożej Łaskawej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz odprawi mszę św. w intencji "zwycięstwa cywilizacji miłości". Po mszy odbędzie się marsz z zapalonymi świecami i zniczami, który przejdzie Krakowskim Przedmieściem na plac Józefa Piłsudskiego. Znicze zostaną ustawione przy tablicy upamiętniającej Jana Pawła II. Marsz odbywać się będzie pod hasłem "Światło dla życia".

Pod patronatem ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera w podziemiach katedry św. Floriana odbędzie się konferencja "Wybieram życie", organizowana przez Rycerzy Kolumba. Po niej odbędzie się msza św. w katedrze warszawsko-praskiej. Po mszy ulicami Warszawy przejdzie Marsz dla Życia, który połączy się na pl. Zamkowym z uczestnikami podobnego marszu, który wyruszy z kościoła Matki Boskiej Łaskawej, by dotrzeć na pl. Piłsudskiego.

Dzień Świętości Życia to również okazja do modlitwy zaangażowanych w obronę życia przy "oknach życia". Tego dnia zostaną otwarte kolejne dwa - w Świdnicy i Kłodzku.

Kościół wzywa rodziny i osoby samotne, a także organizacje rodzinne i wspólnoty katolickie, by w tym dniu zbierały się w domach i świątyniach na wspólnej modlitwie i dziękowały Bogu za dar życia. Zachęca także do niesienia pomocy potrzebującym, zwłaszcza matkom samotnie wychowującym dzieci i rodzinom wielodzietnym.

Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1998 roku jako odpowiedź na wezwanie papieża Jana Pawła II zawarte w encyklice "Evangelium Vitae" ("Ewangelia Życia").

W "Evangelium Vitae" papież wystąpił przeciw "wszelkiego rodzaju zabójstwom, ludobójstwu, spędzaniu płodu, eutanazji i dobrowolnym samobójstwom". Potępił też "działania naruszające całość osoby ludzkiej" - okaleczenia, tortury, zadawane ciału i duszy, próby wywierania przymusu psychicznego. Za ubliżające godności ludzkiej uznał nieludzkie warunki życia, arbitralne aresztowania, deportacje, niewolnictwo, prostytucję, handel ludźmi, a także nieludzkie warunki pracy, w których "traktuje się pracowników jak zwykłe narzędzia zysku, a nie jak wolne, odpowiedzialne osoby".

W encyklice tej Jan Paweł II napisał też: "Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego". Inicjatywę ustanowienia Dnia Świętości Życia podjęto na specjalnym Synodzie Biskupów Europy w 1991 roku i znalazła specjalny zapis w deklaracji końcowej Synodu.

Obecnie dzień ten obchodzony jest w wielu krajach. W Niemczech obchodzi się Tydzień Świętości Życia.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  24.03.2010 14:03
  Co to jest "ewangelia życia?". Czym się różni od ewangelii Jezusa Chrystusa?
 • katolik
  25.03.2010 13:53
  Wszyscy się mamy za żyjących, ale do niejednego niestety, do bardzo wielu Pan Jezus ze zgrozą powtarza te okropne słowa, które niegdyś do stróża Efezu wyrzekł: "Mniemasz, że żyjesz, a umarłym jesteś"Ap 3:1. Nie idzie tu bowiem, najmilsi moi, o to życie zwierzęce z bydlętami nam wspólne, ale o życie łaski, o życie duszy w Bogu, o to życie, o którym tak często wspomina Pan Jezus: "Jam przyszedł, żeby żywot mieli" – mówi u św. Jana – "i obficiej mieli" (Jan 10, 10). A na innym miejscu: "Do mnie przyjść nie chcecie, abyście żywot mieli" (Tamże 5, 40). I znowu: "Zaprawdę powiadam wam, jeślibyście nie jedli ciała syna człowieczego i nie pili jego krwi, nie będziecie mieć żywota w sobie" (Tamże 6, 54). Otóż tym to żywotem niestety gardzą ludzie, zatopieni w życiu zwierzęcym, tak iż zacierają prawie różnicę między sobą a bydlętami i sprawdza się to słowo Pisma świętego: "A człowiek gdy we czci był nie rozumiał; porównany jest bydlętom nierozumnym i stał się im podobny" (Ps. 48, 13).

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Sobota
  wieczór
  15°C Niedziela
  noc
  13°C Niedziela
  rano
  20°C Niedziela
  dzień
  wiecej »