Dzięki Narodowemu Programowi Zwalczania Chorób Nowotworowych wzrosła wykrywalność raka szyjki macicy, Niezadowalająca jest wciąż liczba przeprowadzonych mammografii - uważa wiceminister zdrowia Marek Twardowski.
Wiceszef resortu zdrowia wziął udział w środę w Warszawie w konferencji "Onkologia 2010". Jej uczestnicy dyskutowali o miejscu chorób nowotworowych w systemie ochrony zdrowia i funkcjonowaniu Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Działający od 2006 roku program ma się przyczynić do ograniczenia liczby zachorowań na nowotwory złośliwe i zwiększenia liczby nowotworów wykrywanych we wczesnych stadiach rozwoju. W jego ramach realizowane są ogólnopolskie programy badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego.
"W efekcie działania programu zauważamy znaczny postęp w zakresie wykrywania raka szyjki macicy. Liczba przeprowadzanych badań cytologicznych stale rośnie" - ocenił wiceminister Twardowski. "W 2008 roku przeprowadzono ich ponad 794 tysiące, a w roku 2009 już 877 tysięcy" - dodał.
Przyznał przy tym, że wciąż niezadowalająca jest liczba przeprowadzanych mammografii. Jego zdaniem, liczba przeprowadzanych badań piersi będzie jednak rosła. Jednym ze sposobów na ich zwiększenie jest projekt ustawy, dzięki której pracujące kobiety będą przechodziły obowiązkowe badania mammograficzne.
"Od stycznia 2006 na działania programu przeznaczono 1 miliard 272 miliony złotych. Każdego roku na prowadzone przez niego działania - z budżetu państwa - wydawanych jest 250 milionów złotych" - podkreślił wiceminister zdrowia.
Według Twardowskiego "wszystkie kraje idą drogą inwestowania w większym stopniu w działania profilaktyczne niż medycynę naprawczą".
Wiceminister zapowiedział, że w 2010 roku - w ramach programu - zostaną uruchomione dwa nowe programy. Jeden z nich przewiduje powstanie dwóch ośrodków, które będą zapewniały pacjentom lepszy dostęp do badania tomografii pozytonowej. W ramach drugiego zaplanowano cykl szkoleń dla lekarzy w zakresie onkologii. Nowe działania mają zwiększyć wykrywalność nowotworów i dostęp pacjentów do specjalistów.
Konferencję "Onkologia 2010" zorganizował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.