Belgia: Proaborcyjna manifestacja

Kilkaset osób przeszło w czwartek ulicami Brukseli domagając się szerokiego dostępu do aborcji w całej Unii Europejskiej, także w Polsce. Po manifestacji przed polską ambasadą uczestnicy przekazali na ręce ambasadora RP list otwarty z apelem w tej sprawie.

"Depenalizacja aborcji i wolny, łatwy i oparty na informacji dostęp do aborcji wykonywanej w dobrych warunkach są konieczne w celu poszanowania praw podstawowych: praw kobiety do dysponowania swoim ciałem, prawa do opieki zdrowotnej i świadczeń, jakie każdy kraj powinien zagwarantować wszystkim kobietom, bez wyjątku. Jest niedopuszczalne, że w 2010 roku te prawa nie są zagwarantowane w Unii Europejskiej, która jest zbudowana na wartościach ludzkich praw podstawowych" - głosi list, podpisany przez belgijskich parlamentarzystów Zielonych, socjalistycznych i liberalnych, eurodeputowanych, osoby prywatne i organizacje z różnych krajów Europy, w tym z Polski.

Organizatorzy manifestacji, czyli belgijskie środowiska laickie i ośrodki planowania rodziny argumentują, że zakaz aborcji wcale nie ogranicza liczby usuniętych ciąż, ale zmusza kobiety do korzystania z nielegalnych usług. "Nie możemy zapomnieć, że na świecie 80 tys. kobiet umiera rocznie na skutek podziemnych aborcji, czyli jedna co sześć minut!" - głosi list. Według sygnatariuszy prawo w Polsce, a także na Malcie, Cyprze i w Irlandii przyczynia się do cierpienia wielu kobiet i powinno być zmienione. Dlatego ambasady tych krajów członkowskich UE znalazły się na trasie czwartkowej manifestacji.

Od instytucji UE sygnatariusze żądają wprowadzenia środków, które zagwarantują, że "wszystkie kobiety w Europie będą żyć w równości, w pełni ciesząc się swoimi prawami seksualnymi i reprodukcyjnymi".

"Prawo, mój wybór, nasza wolność!", "Swoboda aborcji" - głosiły transparenty niesione przez manifestantów.

Okazją do pokojowej manifestacji nazwanej przez organizatorów "marszem za prawem do aborcji w Europie" jest przypadająca w sobotę 20. rocznica przyjęcia w Belgii ustawy, zgodnie z którą aborcja jest dozwolona na prośbę kobiety do 12. tygodnia ciąży, zaś w przypadku poważnego zagrożenia dla zdrowia kobiety lub poważnych wad płodu - także później.

Za zmianą tego prawa demonstrowało w niedzielę w "marszu życia" w centrum Brukseli 1600 osób (według danych policji) z prymasem Belgii arcybiskupem Andre-Josephem Leonardem na czele. Rocznie w Belgii wykonuje się ok. 18,7 tys. aborcji (dane z 2007 r.) przy czym ich liczba rośnie od 2000 r.

Jednym z sygnatariuszy przekazanego w czwartek listu otwartego jest belgijski eurodeputowany socjalistyczny Marc Tarabella, sprawozdawca przyjętej w lutym przez Parlament Europejski rezolucji (bez mocy prawnej) o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn, w której znalazł się apel o "zapewnienie łatwego dostępu do środków antykoncepcyjnych i możliwości aborcji".

«« | « | 1 | » | »»
 • radix.blog.onet
  01.04.2010 16:34
  Nie ma czegoś takiego, jak prawo do zostania dzieciobójczynią. A może by tak jakaś pikieta pod ambasadą Belgii w obronie zmuszanych do aborcji belgijskich kobiet? i mordowanych dzieci? Wszak przykazanie miłości bliźniego do czegoś zobowiązuje, niezależnie od tego, jakiej narodowości jest bliźni.
 • Stanisław Miłosz
  01.04.2010 16:53

  Polska ambasada z pewnością (względy bezpieczeństwa) z wyprzedzeniem wiedziała, że odbędzie się ta demonstracja. Powinna zatem przyjąć ją poznańskim plakatem Fundacji Pro z Hitlerem na frontonie ambasady, a delegację niosącą List uhonorować drogą przez szpaler fotografii z wystaw "Wybierz życie" Mariusza Dzierżawskiego.

  Tak postąpiłaby ambasada państwa szanującego ponadczasowe zasady prawa naturalnego. Państwa szanującego swoje zasady.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Czwartek
  rano
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  wiecej »