Służyć Obecnemu w sakramentach

Głównym zadaniem apostolskim Sióstr św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego jest pomoc w przygotowaniu ludzi dorosłych do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrztu, bierzmowania i Eucharystii.

Coraz częściej bowiem spotykamy dzisiaj młodsze czy dorosłe osoby, które nie otrzymały chrztu świętego jako dzieci. Dla wielu słowa „sakrament”, „bierzmowanie” czy nawet „Eucharystia” brzmią nie do końca zrozumiale. Nie brakuje ludzi pochodzących ze środowisk zlaicyzowanych, obojętnych religijnie czy nawet nieprzyjaznych chrześcijaństwu, którzy w pewnym momencie życia chcą odnaleźć drogę powrotu do Chrystusa i Kościoła. Jest wielu pośród nas, którzy chcą pogłębić swoją wiarę, znaleźć odpowiedzi na wiele ważnych kwestii życiowych. Dobrze, gdy na swej drodze napotkają siostry w charakterystycznych kremowo-brązowych habitach z czerwonym sercem i krzyżem, które w odróżnieniu od innych zgromadzeń habitowych mają odkryte głowy. To pracujące na terenie diecezji sandomierskiej – w Sandomierzu i Zawichoście; oraz diecezji krakowskiej – jadwiżanki wawelskie – Służebnice Chrystusa Obecnego.

Katechumenat zadaniem
Praca w katechumenacie (z greckiego katecheo – uczyć, wyjaśniać) wiąże się też z duchową pomocą osobom towarzyszącym katechumenom, ich rodzicom chrzestnym oraz wszystkim współtworzącym ich najbliższe środowiska. Jadwiżanki obejmują też troską duszpasterską osoby już ochrzczone, by spotkały Chrystusa w sakramentach i nawiązały z Nim osobistą, zażyłą więź. Służą także ludziom zagubionym i przeżywającym kryzys wiary np. ofiarom sekt. – Staramy się wspierać tych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji życiowej, czy wręcz stracili sens życia. Metodą naszej pracy są indywidualne rozmowy – mówi przełożona domu sandomierskiego s. Elżbieta Wrzała CHR. – Towarzyszymy ludziom – dodaje – w trudzie odkrywania prawd wiary i śladów Bożych w ich życiu, w osobistej historii i codzienności.

Służyć Obecnemu w liturgii
– Chcemy trwać przy Panu, posługiwać przy Jego spotkaniu z ludźmi, w umiłowaniu Jego Obecności przez cały lud Boży – piszą Służebnice Chrystusa Obecnego w folderze o swoim zgromadzeniu. Dlatego w centrum życia stawiają liturgię sakramentów i liturgię uświęcania czasu. Uczą, jak zwracać się we wszystkich okolicznościach życia do Boga obecnego w naszych sercach i we wnętrzu serca drugiego człowieka. – Chcemy wypełnić testament Pana z Wieczernika, aby wszyscy stanowili jedno, i troszczyć się, by nasza miłość i prostota były wiarygodnym świadectwem Bożej obecności w świecie – dodają siostry św. Jadwigi.

Z Krakowa do Sandomierza
Wspólnota Służebnic Chrystusa Obecnego została założona w Krakowie przez ks. prof. Wacława Świerzawskiego, późniejszego biskupa ordynariusza diecezji sandomierskiej. Ówczesny metropolita krakowski, kard. Franciszek Macharski, zatwierdził wspólnotę jako stowarzyszenie publiczne wiernych. Główny dom zgromadzenia znajduje się przy kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie. Od 1992 r. siostry św. Jadwigi Królowej są obecne w Sandomierzu, a od 2005 r. również w Zawichoście.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  -2°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  2°C Niedziela
  dzień
  3°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »