98 lat temu pod Ossowem

Msze św. w katedrze polowej i na Cmentarzu Poległych w Ossowie oraz wojskowa defilada będą częścią święta Wojska Polskiego, które obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Na polach pod Ossowem koło Wołomina 12 sierpnia po raz 14. odbyła się inscenizacja krwawej bitwy - wygranej z bolszewikami - dowodzonymi przez Michaiła Tuchaczewskiego. Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki odtworzyli przebieg walk, jakie toczyły się na tych terenach w 1920 r. Żołnierze w historycznej bitwie obronili Warszawę, przesądzając o losach całej wojny polsko-bolszewickiej. To zwycięstwo zdecydowało o utrzymaniu przez Polskę niepodległości i zatrzymało pochód komunistycznych idei na Europę Zachodnią. Z tego powodu wielu historyków zalicza Bitwę Warszawską do 18 najważniejszych bitew w historii świata.

Główne obchody rocznicy Cudu nad Wisłą - w tym roku 98. - odbywają się 15 sierpnia - w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu obchodzone jest także święto Wojska Polskiego. Z tej okazji, w katedrze przy ul. Długiej o godz. 9 biskup polowy Józef Guzdek odprawi Mszę św. w intencji Wojska Polskiego.

Po Mszy św., o 10.30 w pałacu prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich, medali i odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów, kończących zawodową służbę wojskową. W południe na pl. J. Piłsudskiego rozpocznie się uroczysta zmiana wart i ceremonia złożenia wieńca przez prezydenta Andrzeja Dudę pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

O godz. 13 Wisłostradą ruszy Wielka Defilada Niepodległości. Pochód kolumn wojska i przejazd pojazdów rozpocznie się na wysokości ul. Sanguszki, a zakończy przy ul. Karowej. Centralny punkt defilady znajdzie się przy Parku Fontann. Tam z trybuny honorowej głos zabiorą m.in. prezydent A. Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i premier Tadeusz Morawiecki.

Wraz z Polakami w kolumnie przejdą także żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy, z Batalionowej Grupy Bojowej NATO, stacjonującej w Orzyszu. W defiladzie wezmą udział pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

Przed widzami zaprezentuje się ponad 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych. Rekonstruktorzy ubrani będą w historyczne stroje i umundurowanie od czasów średniowiecza po okres II wojny światowej. Atrakcją będzie także przelot wzdłuż Wisły stu samolotów i śmigłowców. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, powietrzne widowisko najlepiej widoczne będzie z wybrzeża Wisły pomiędzy mostami Gdańskim i Śląsko-Dąbrowskim.

O godz. 15 na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się piknik wojskowy pod hasłem „Służymy Niepodległej”.

Natomiast wieczorem, o 20.30 na pl. J. Piłsudskiego, Caritas Polska zaprasza na wyjątkowe multimedialne widowisko niepodległościowe „Wolność we krwi”. Gwiazdy polskiej sceny zaprezentują losy rodziny, które splatają się z historią ostatnich stu lat Polski. Wstęp jest bezpłatny. Podczas widowiska uruchomiony będzie Bus Caritas - Mobilna Ambasada Niepodległej.

14 sierpnia uroczystości odbędą się przed krzyżem, upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki. O godz. 21 odbędzie się w tym miejscu Apel Poległych. Modlitwą przy krzyżu rozpoczną się też uroczystości 15 sierpnia o godz. 10. O 11.15 w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Ossowie bp Romuald Kamiński odprawi uroczystą Mszę św., a po niej odbędą się Apel Poległych i złożenie wieńców na mogiłach bohaterów walk 1920 r.

W tym czasie w Radzyminie rozgrywany będzie XXVII Półmaraton „Cud na Wisłą” (start o 9). O godz. 17 zostanie odprawiona Msza św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. Podobnie jak w Ossowie, obchodom towarzyszyć będą historyczne festyny, pokazy militariów z początku XX w., atrakcje dla rodzin i dzieci, a także koncerty (15 sierpnia o godz. 20 w Ossowie zaśpiewa Margaret).

Uroczystości rocznicowe zaplanowano też w sąsiednich miejscowościach: w Tłuszczu, Markach, Zielonce, Strachowie, Kobyłce, Dąbrówce i Ząbkach. 18 sierpnia na łące obok pałacu w Janowie, tuż obok lotniska 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, odbędzie się inscenizacja walk toczonych wokół Mińska w sierpniu 1920 r. Widzowie zobaczą zajęcie miasta przez bolszewików oraz jego wyzwolenie, dokonane w wyniku uderzenia silnej grupy pancernej i lotniczej. Oprócz piechoty i kawalerii, w pokazie wezmą udział repliki czołgów Renault FT17, samochodu pancernego Ford FTB i samolotu, który bombardował oddziały bolszewickie w Mińsku. Inscenizacja będzie elementem pikniku „Ziemia Mińska w 100-lecie Niepodległości”.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  13.08.2018 22:52
  Nie wierzę politykom, którzy czczą cud nad Wisłą, ale o Rosji wrogiej Polsce od kilkuset lat mówią, że Rosja nie jest naszym wrogiem i nie ma żadnych złych zamiarów. Takimi politykami są Andrzej Duda i Kornel Morawiecki czyli prezydent Polski i ojciec premiera Polski. Zgroza.
 • Pro Patria
  13.08.2018 23:14
  Pierwszy polski zwycięski bój w bitwie warszawskiej https://www.youtube.com/watch?v=_navvLy1K9U
 • velario
  13.08.2018 23:45
  Zobaczyłem konie na zdjęciu i tak sobie pomyślałem - może coś napiszecie o tegorocznej aukcji Pride of Poland? Podobno na 11 koni sprzedano...sześć za łącznie 501 tysięcy euro. Mając na uwadze, że w 2015 r. było to ponad 4 mln euro, pozostaje tylko pogratulować "dobrej zmiany" w Janowie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  0°C Piątek
  noc
  -1°C Piątek
  rano
  3°C Piątek
  dzień
  3°C Piątek
  wieczór
  wiecej »