Tylko czytając i kontemplując Ewangelię, możemy widzieć i kontemplować Jezusa – w nawiązaniu do tej prawdy Kościół w Polsce będzie od 18 do 24 kwietnia przeżywał II Tydzień Biblijny. To szczególna okazja do lektury Pisma Świętego.
Druga Niedziela Biblijna i rozpoczynający się nią Tydzień Biblijny przypada w Roku Kapłańskim. Nawiązuje do tego hasło tegorocznych obchodów: „Patrzmy na Jezusa – miłosiernego i wiarygodnego Arcykapłana”. Celem tegorocznego Tygodnia Biblijnego jest ukazanie, że tajemnica zbawienia odsłania się w Jezusie i tylko za pośrednictwem Pisma Świętego, które Go objawia. Tydzień ma także przypomnieć, że podstawowym zadaniem, do którego Jezus powołuje kapłanów jest głoszenie Ewangelii.
– Wspólne obchody Niedzieli i Tygodnia Biblijnego we wszystkich diecezjach – to wielka decyzja i poważne osiągnięcie Pasterzy Kościoła w Polsce. Dowodzi ono prawdy, że słowo Boże jest źródłem skutecznej łaski Komunii – eklezjalnej więzi jednoczącej tak pojedynczych wierzących, jak i wspólnoty kościelne w jedno Ciało Chrystusa – podkreśla metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, przewodniczący Sekcji Biblijnej Komisji Nauki Wiary przy Konferencji Episkopatu Polski i opiekun Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Jak dodaje, wspólne przygotowywanie materiałów pomocniczych i wspólne korzystanie z nich to widzialne znaki tej komunii, która stanowi o istocie Kościoła. – Takiego rozumienia Kościoła uczył nas – i dalej uczy z Nieba – Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II – mówi abp Gołębiewski.
Nad zorganizowaniem Niedzieli Biblijnej i całego Tygodnia czuwają moderatorzy Dzieła Biblijnego ustanowieni we wszystkich diecezjach kraju. W „Przeglądzie Biblijnym” zostały zebrane komentarze i modlitwy wiernych na Niedzielę Biblijną i każdy dzień Tygodnia Biblijnego, a także materiały do wykorzystania w ramach spotkań wspólnotowych ze słowem Bożym poza liturgią Mszy św. Teksty celebracji słowa Bożego opracował biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. – Jestem przekonany, że każdy z duszpasterzy znajdzie odpowiedni czas w ciągu Tygodnia Biblijnego, aby zaproponować swojej wspólnocie którąś z przedstawionych, nowych form spotkania ze słowem Bożym – mówi ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego.
Tydzień Biblijny poprzedza rozpoczynający się tuż po nim, 25 kwietnia, Tydzień Modlitw o Powołania. Z tego też względu jedną z propozycji Dzieła Biblijnego jest Tydzień Biblijny w seminarium duchownym. Z myślą o klerykach przygotowano quiz biblijny o kapłaństwie i lekturę biblijno-duchową. Ks. dr Grzegorz Szamocki, moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji gdańskiej, opracował zaś oryginalną Drogę Światła jako „Drogę powołanych”. W poszczególnych jej stacjach rozważa się tajemnicę powołania, m.in. Abrahama, Mojżesza, króla Dawida, Maryi, św. Pawła i Marii Magdaleny. Lekturze i rozważaniu czternastu tekstów biblijnych towarzyszy multimedialna prezentacja rysunków, przedstawiających postaci „biblijnych powołanych”.
Pierwszy Tydzień Biblijny, zorganizowany w 2009 r. przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, wpisywał się w obchodzony Rok św. Pawła i towarzyszyły mu słowa Apostoła Narodów: „Dla mnie żyć - to Chrystus".
Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jako stowarzyszenie kościelne zostało erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski we wrześniu 2005 roku. W myśl przyjętego statutu, „celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych”. W parafiach i dekanatach lub diecezjalnie organizowane są regularne warsztaty biblijne, Szkoły Słowa Bożego, kręgi biblijne czy spotkania ze Słowem Bożym metodą lectio divina. W 2006 r. ukazał się pierwszy zeszyt „Kręgu Biblijnego”. Periodyk, wydawany pod patronatem Dzieła Biblijnego, adresowany jest do duszpasterzy i animatorów prowadzących grupy parafialne zainteresowane studium Pisma Świętego. Szczegółowe informacje na temat Dzieła Biblijnego i jego prac w poszczególnych diecezjach można znaleźć na stronie: www.biblista.pl.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.