Tylko czytając i kontemplując Ewangelię, możemy widzieć i kontemplować Jezusa – w nawiązaniu do tej prawdy Kościół w Polsce będzie od 18 do 24 kwietnia przeżywał II Tydzień Biblijny. To szczególna okazja do lektury Pisma Świętego.
Druga Niedziela Biblijna i rozpoczynający się nią Tydzień Biblijny przypada w Roku Kapłańskim. Nawiązuje do tego hasło tegorocznych obchodów: „Patrzmy na Jezusa – miłosiernego i wiarygodnego Arcykapłana”. Celem tegorocznego Tygodnia Biblijnego jest ukazanie, że tajemnica zbawienia odsłania się w Jezusie i tylko za pośrednictwem Pisma Świętego, które Go objawia. Tydzień ma także przypomnieć, że podstawowym zadaniem, do którego Jezus powołuje kapłanów jest głoszenie Ewangelii.
– Wspólne obchody Niedzieli i Tygodnia Biblijnego we wszystkich diecezjach – to wielka decyzja i poważne osiągnięcie Pasterzy Kościoła w Polsce. Dowodzi ono prawdy, że słowo Boże jest źródłem skutecznej łaski Komunii – eklezjalnej więzi jednoczącej tak pojedynczych wierzących, jak i wspólnoty kościelne w jedno Ciało Chrystusa – podkreśla metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, przewodniczący Sekcji Biblijnej Komisji Nauki Wiary przy Konferencji Episkopatu Polski i opiekun Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Jak dodaje, wspólne przygotowywanie materiałów pomocniczych i wspólne korzystanie z nich to widzialne znaki tej komunii, która stanowi o istocie Kościoła. – Takiego rozumienia Kościoła uczył nas – i dalej uczy z Nieba – Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II – mówi abp Gołębiewski.
Nad zorganizowaniem Niedzieli Biblijnej i całego Tygodnia czuwają moderatorzy Dzieła Biblijnego ustanowieni we wszystkich diecezjach kraju. W „Przeglądzie Biblijnym” zostały zebrane komentarze i modlitwy wiernych na Niedzielę Biblijną i każdy dzień Tygodnia Biblijnego, a także materiały do wykorzystania w ramach spotkań wspólnotowych ze słowem Bożym poza liturgią Mszy św. Teksty celebracji słowa Bożego opracował biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. – Jestem przekonany, że każdy z duszpasterzy znajdzie odpowiedni czas w ciągu Tygodnia Biblijnego, aby zaproponować swojej wspólnocie którąś z przedstawionych, nowych form spotkania ze słowem Bożym – mówi ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego.
Tydzień Biblijny poprzedza rozpoczynający się tuż po nim, 25 kwietnia, Tydzień Modlitw o Powołania. Z tego też względu jedną z propozycji Dzieła Biblijnego jest Tydzień Biblijny w seminarium duchownym. Z myślą o klerykach przygotowano quiz biblijny o kapłaństwie i lekturę biblijno-duchową. Ks. dr Grzegorz Szamocki, moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji gdańskiej, opracował zaś oryginalną Drogę Światła jako „Drogę powołanych”. W poszczególnych jej stacjach rozważa się tajemnicę powołania, m.in. Abrahama, Mojżesza, króla Dawida, Maryi, św. Pawła i Marii Magdaleny. Lekturze i rozważaniu czternastu tekstów biblijnych towarzyszy multimedialna prezentacja rysunków, przedstawiających postaci „biblijnych powołanych”.
Pierwszy Tydzień Biblijny, zorganizowany w 2009 r. przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, wpisywał się w obchodzony Rok św. Pawła i towarzyszyły mu słowa Apostoła Narodów: „Dla mnie żyć - to Chrystus".
Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jako stowarzyszenie kościelne zostało erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski we wrześniu 2005 roku. W myśl przyjętego statutu, „celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych”. W parafiach i dekanatach lub diecezjalnie organizowane są regularne warsztaty biblijne, Szkoły Słowa Bożego, kręgi biblijne czy spotkania ze Słowem Bożym metodą lectio divina. W 2006 r. ukazał się pierwszy zeszyt „Kręgu Biblijnego”. Periodyk, wydawany pod patronatem Dzieła Biblijnego, adresowany jest do duszpasterzy i animatorów prowadzących grupy parafialne zainteresowane studium Pisma Świętego. Szczegółowe informacje na temat Dzieła Biblijnego i jego prac w poszczególnych diecezjach można znaleźć na stronie: www.biblista.pl.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.