Raport nt. prześladowań chrześcijan w Sejmie

Około 40 posłów i senatorów wysłuchało 8 kwietnia informacji nt. prześladowań chrześcijan na świecie. Inicjatorami spotkania w gmachu Sejmu w Warszawie, w którym wziął udział bp Zbigniew Kiernikowski, byli posłowie związani z Katolickim Radiem Podlasie oraz sekcja polska organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Jak podkreślił poseł Bogusław Kowalski spotkanie nt. prześladowań wierzących w Chrystusa odbywało się w tym samym czasie, gdy na sali plenarnej toczyła się debata związana z polską polityką zagraniczną. „To spotkanie traktujemy jako aneks to polityki zagranicznej pokazujący, że ten problem, który związany jest także z prawami człowieka, powinien być coraz mocniej wplatany w politykę państwa” - stwierdził poseł PiS.

Sytuację związaną z prześladowaniami chrześcijan na świecie przedstawił ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” („Kirche in Not”). Jego wystąpienia wysłuchało ponad 40 parlamentarzystów, posłów i senatorów, reprezentujących niemal wszystkie kluby parlamentarne. Ks. Cisło oparł się o znany w Polsce raport „Prześladowani i zapomniani”, który zbiera informacje dotyczące prześladowań wierzących w latach 2007-2008. Ks. Cisło zapewnił, że dane przedstawione posłom i senatorom zostały uzupełnione o bieżące wydarzenia.

Zwrócił uwagę, że można wyróżnić cztery podstawowe problemy, z którymi chrześcijanie borykają się na świecie. Przede wszystkim jest to wojujący islam, z którym mamy do czynienia np. w Egipcie czy Arabii Saudyjskiej. W Chinach, na Kubie czy w Korei Płn. chrześcijanom zagraża system komunistyczny. Kolejnym problemem jest fundamentalizm hinduistyczny, czego najlepszym przykładem były prześladowania chrześcijan, do których doszło w Indiach, w stanie Orisa w 2007-2008 r. Wreszcie czwarte zagrożenie stanowi fundamentalizm buddyjski w takich krajach jak Bhutan czy Sri Lanka.

Jak poinformował ks. Cisło każdego roku na świecie ginie ok. 170 tys. wyznawców Chrystusa. Oznacza to, że co trzy minuty ginie jeden chrześcijanin. Dyrektor „Pomocy Kościołowi w Potrzebie” podkreślił, że prześladowania mają bardzo różną skalę, od dyskryminacji, przez represje aż po krwawe prześladowania.

Prosił również, by parlamentarzyści zainteresowali się jeszcze intensywniej problemem prześladowań, dziękując jednocześnie za zaangażowanie w odniesieniu do prześladowań w Indiach. Polski Sejm przyjął bowiem w grudniu 2008 r. uchwałę, w której wzywał rząd do podjęcia na forum międzynarodowym działań mających zapewnić bezpieczeństwo tamtejszym chrześcijanom. - Kiedy widzimy takie problemy jak wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w kwestii wieszania krzyży w szkołach, gdy jesteśmy świadkami podważania modelu rodziny, łamania sumienia ludzi, którzy pracują w ośrodkach pomocy rodzinie w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, to musimy mieć świadomość, że te problemy prędzej czy później, z większym czy mniejszym natężeniem, będą nas dotyczyć - stwierdził ks. Cisło.

Zapowiedział również, że tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, poświęcony będzie Irakowi. Dyrektor sekcji polskiej organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” przypomniał, że przed interwencją wojsk koalicyjnych w tym kraju tylko w Mosulu żyło ok. 10 tys. chrześcijan. Obecnie jest ich tam zaledwie 500, a ich sytuacja jest dramatycznie trudna.

Uczestniczący w spotkaniu z parlamentarzystami bp Zbigniew Kiernikowski przyznał, że prześladowania wpisane są w istotę chrześcijaństwa. „Chrześcijaństwo wyzwala człowieka ze wszystkich elementów negatywnych w społeczeństwie, a jednocześnie chrześcijanin jest człowiekiem, które potrafić stanąć wobec rzeczywistości śmierci” - zauważył ordynariusz siedlecki. Jego zdaniem bez świadectwa męczeństwa nie będzie nawrócenia. Dziś potrzebujemy tego świadectwa, by móc podjąć refleksję nad naszym środowiskiem życiowym - mówił bp Kiernikowski.

Jego zdaniem próby usunięcia krzyża z życia publicznego mają charakter autodestrukcji, bo to krzyż w dużej mierze ukształtował naszą mentalność. „Zewnętrzne oczyszczanie ścian z krzyży to podcinanie ludzkiej egzystencji” - powiedział bp Kiernikowski.

Każdy z obecnych na spotkaniu parlamentarzystów otrzymał raport przygotowany przez „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” nt. prześladowań.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
wiecej »