Katolicy Malty rozpoczęli przygotowania do wizyty Benedykta w swym kraju, zaplanowanej na 17 i 18 kwietnia. Będzie ona uwieńczeniem obchodów 1950. rocznicy dotarcia chrześcijaństwa na tę wyspę.
Bezpośrednie przygotowania rozpocznie wieczorna pielgrzymka w przeddzień przyjazdu papieża. Nawiąże ona do tekstu z Nowego Testamentu, według którego burza morska wyrzuciła na wybrzeże Malty statek, którym św. Paweł Apostoł udawał się jako więzień do Rzymu. Na pamiątkę tamtego przymusowego lądowania z 60 r. na plaży zapłonie ognisko i zostanie odczytany opis tego wydarzenia z Dziejów Apostolskich – podała włoska agencja katolicka SIR.
Papież spodziewany jest na lotnisku międzynarodowym Luqa 17 bm. o godz. 18. Po powitaniu a następnie wizycie kurtuazyjnej u prezydenta kraju George’a Abeli ok. godz. 19.45 rozpocznie się spotkanie Ojca Świętego z 250-osobową grupą misjonarzy w Grocie św. Pawła w Rabacie koło La Valletty.
W niedzielę 18 kwietnia papież odprawi Mszę św. na przedmieściach stolicy – Florianie, pod gołym niebem, po czym spożyje obiad z biskupami Malty. Po południu (od 17.15) przewidziane jest spotkanie z młodzieżą w stołecznym Wielkim Porcie – papież przybędzie na nie statkiem. O 18.40 rozpocznie się ceremonia pożegnania na lotnisku Luqa, po czym Ojciec Święty odleci do Rzymu, gdzie spodziewany jest o 20.45.
Jednym z głównych tematów mediów kościelnych i świeckich na kilka dni przed wizytą jest sprawa wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez księży również na Malcie. W specjalnym oświadczeniu ogłoszonym 8 kwietnia biskupi wyrazili głęboki żal i skruchę wobec ofiar tych czynów, „wszystkich naszych zranionych chrześcijańskich braci i całego społeczeństwa Malty”. Jest to niezbędne przyznanie się do zbrodniczych czynów, „chwila upokorzenia dla całego Kościoła” – napisali arcybiskup Malty Paul Cremona i biskup wyspy Gozo – Mario Grech.
Biskupi zwrócili uwagę, że Kościół na Malcie jako jeden z pierwszych podjął aktywne działania przeciw seksualnemu wykorzystywaniu dzieci przez księży. Przypomnieli, że już w 1999 r. powołano specjalną komisję kierowaną przez byłego sędziego. Komisja ta badała wszystkie przypadki molestowania seksualnego nieletnich i dorosłych. Pragnąc jak najszybciej wyjaśnić te sprawy, w kilka miesięcy później powstał kolejny zespół, poinformowali biskupi. Zapewnili, że „Kościół na Malcie w dalszym ciągu wzmaga wysiłki służące walce z nadużyciami tego typu”.
Kościół stoi po stronie ofiar – podkreślili biskupi Malty. Przyznali, że wstydem napawa ich fakt, iż „te zbrodnicze czyny popełnili ludzie, którzy w imieniu Kościoła mieli obowiązek wychowywać i chronić tych młodych ludzi”. Biskupi wezwali wiernych do współpracy z odpowiednimi instancjami włącznie z władzami cywilnymi. Podkreślili, że obowiązkiem wszystkich chrześcijan jest „współpraca z Kościołem w sprawie wyjaśniania wszystkich przypadków, a tu nie wolno niczego ukrywać ani przemilczać”. List biskupów nie podaje liczby ujawnionych dotychczas przypadków nadużyć seksualnych.
Malta jest jednym z najbardziej katolickich krajów świata: katolicy stanowią 98 procent spośród 404 tysięcy jego mieszkańców. Na 10 tys. mieszkańców przypada 23 księży. Według austriackiej agencji katolickiej „Kathpress”, jest to dziesięciokrotnie więcej niż w Austrii.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.