Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Ponadto w trzech województwach południowej Polski obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim (z wyłączeniem powiatów południowo-wschodnich), wielkopolskim (z wyłączeniem powiatów północno-zachodnich), łódzkim, świętokrzyskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim i małopolskim.
Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze, wiatr podczas burz może dochodzić do 90 km/h, a opady do 40 mm.
Dla województw: opolskiego (oprócz powiatów zachodnich), północnej części woj. śląskiego i północno-zachodniej części woj. małopolskiego wydano również alerty drugiego stopnia przed upałem. Prognozowana temperatura maksymalna będzie wynosić od 28 do 32 stopni w dzień, a od 16 do 19 stopni w nocy.
Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
RCB informuje również, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.
Jak bezpiecznie przetrwać upały, przypomina we wcześniejszych komunikatach na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Informuje, że należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu (przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy) należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.