Stałe bazy w Polsce to jest coś, o czym będziemy z pewnością rozmawiać; rozważamy coś takiego - powiedział we wtorek w Waszyngtonie prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Odnosząc się do kwestii zniesienia wiz dla Polaków powiedział: "przyglądamy się sprawie bardzo poważnie".
We wtorek w południe prezydenta Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Białym Domu. Po ceremonii powitania prezydent Andrzej Duda wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydent Trump wraz z pierwszą damą Melanią Trump przeszli go Gabinetu Owalnego, gdzie odbyły się rozmowy obu par.
W czasie niespodziewanego briefingu prasowego w trakcie tego spotkania Trump był pytany, czy wyrazi zgodę na stałe bazy wojsk USA w Polsce, odparł, że "na pewno jest to coś o czym będziemy z pewnością rozmawiać".
Dopytywany, czy powinny być stałe bazy w Polsce, prezydent USA, odparł: "Tak, rozważamy coś takiego".
Dopytywany, jak ważne jest dla niego bezpieczeństwo Polski, prezydent USA zapewnił: "Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak ważne, jak dla siedzącego obok prezydenta Andrzeja Dudy" - oświadczył Trump.
"Dla mnie jest ono najważniejsze i mam nadzieję, że zbudujemy razem w Polsce +Fort Trump+" - wtrącił polski prezydent.
Donald Trump zaznaczył, że "Polacy są wspaniali, a Polska to wielki kraj". "Polska jest wspaniała i ważna dla mnie. Jest także ważna dla mojego narodu" - podkreślił amerykański prezydent.
Z kolei zapytany o sprawę zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków, Trump oświadczył: "przyglądamy się temu bardzo poważnie".
Trump uznał ponadto, że jest "czymś niewłaściwym, by Niemcy płacili miliardy, miliardy dolarów rocznie Rosji za gaz". Odpowiedział w ten sposób na pytanie o sprawę nałożenia sankcji na firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. Według niego obywatele Niemiec nie są zadowoleni z tego. Projekt gazociągu Nord Stream 2 prezydent USA określił jako "absurdalny".
Prezydent USA podkreślił, że "stosunki pomiędzy naszymi krajami są znakomite i stały się jeszcze lepsze". "Mamy wspaniałe relacje handlowe, również w kwestii bezpieczeństwa" - zaznaczył. Dodał, że "to wielki zaszczyt", że polski prezydent gości w Białym Domu.
"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tu jesteśmy i dziękuję za pana wspaniałą, niezapomnianą przemowę w Warszawie, dziękuję w imieniu narodu polskiego, że mówił pan o Powstaniu Warszawskim" - powiedział z kolei Andrzej Duda.
Po spotkaniu par prezydenckich prezydenci Duda i Trump rozpoczęli rozmowy w cztery oczy, po których odbyło się spotkanie delegacji Polski i USA. W spotkaniu ze strony amerykańskiej uczestniczyli będą m.in. wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu Mike Pompeo. W skład polskiej delegacji wchodzą z kolei szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz szef MON Mariusz Błaszczak.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.