Słowa współczucia i duchowej łączności z Polakami pogrążonymi w żałobie po katastrofie pod Smoleńskiem wyraził abp Antonio Franco, nuncjusz apostolski w Izraelu i delegat na terytoria Autonomii Palestyńskiej.
Zrobił to 15 kwietnia podczas Mszy we franciszkańskim kościele św. Katarzyny przy bazylice Narodzenia w Betlejem z okazji przypadającej za kilka dni piątej rocznicy wyboru Benedykta XVI.
W koncelebrowanej Eucharystii w intencji Papieża wzięli udział między innymi łaciński patriarcha Jerozolimy, franciszkański kustosz Ziemi Świętej, przebywający na pielgrzymce arcybiskup Perugii oraz liczni kapłani, siostry zakonne i wierni betlejemskiej wspólnoty katolickiej.
Po Ewangelii odśpiewanej w rycie melchickim okolicznościową homilię wygłosił abp Joseph Jules Zerey, wikariusz patriarchalny tego obrządku w Jerozolimie. Podkreślił między innymi „nieprzemijające związki Biskupa Rzymu z Ziemią Świętą, skąd Pan Jezus powołał Piotra i pozostałych Apostołów”. Podziękował ponadto Benedyktowi XVI za zeszłoroczną pielgrzymkę do Miejsc Świętych i duszpasterską wizytę u chrześcijan Jordanii, Izraela i Palestyny. „Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu – dodał – za jego odważne zaangażowanie w obronie praw narodu palestyńskiego i w budowanie sprawiedliwego pokoju na Bliskim Wschodzie”.
Modlitwa za Benedykta XVI jest zaplanowana również w rocznicę wyboru, 19 kwietnia, w centrum Notre Dame w Jerozolimie oraz 21 kwietnia w kościele św. Piotra w Jafie Tel Awiwie, przy którym mieści się oficjalna siedziba nuncjatury apostolskiej w Izraelu. Abp Franco będący jednocześnie delegatem apostolskim na terytoria okupowane, ma swoją rezydencję na Górze Oliwnej w Jerozolimie.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.