Słowa współczucia i duchowej łączności z Polakami pogrążonymi w żałobie po katastrofie pod Smoleńskiem wyraził abp Antonio Franco, nuncjusz apostolski w Izraelu i delegat na terytoria Autonomii Palestyńskiej.
Zrobił to 15 kwietnia podczas Mszy we franciszkańskim kościele św. Katarzyny przy bazylice Narodzenia w Betlejem z okazji przypadającej za kilka dni piątej rocznicy wyboru Benedykta XVI.
W koncelebrowanej Eucharystii w intencji Papieża wzięli udział między innymi łaciński patriarcha Jerozolimy, franciszkański kustosz Ziemi Świętej, przebywający na pielgrzymce arcybiskup Perugii oraz liczni kapłani, siostry zakonne i wierni betlejemskiej wspólnoty katolickiej.
Po Ewangelii odśpiewanej w rycie melchickim okolicznościową homilię wygłosił abp Joseph Jules Zerey, wikariusz patriarchalny tego obrządku w Jerozolimie. Podkreślił między innymi „nieprzemijające związki Biskupa Rzymu z Ziemią Świętą, skąd Pan Jezus powołał Piotra i pozostałych Apostołów”. Podziękował ponadto Benedyktowi XVI za zeszłoroczną pielgrzymkę do Miejsc Świętych i duszpasterską wizytę u chrześcijan Jordanii, Izraela i Palestyny. „Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu – dodał – za jego odważne zaangażowanie w obronie praw narodu palestyńskiego i w budowanie sprawiedliwego pokoju na Bliskim Wschodzie”.
Modlitwa za Benedykta XVI jest zaplanowana również w rocznicę wyboru, 19 kwietnia, w centrum Notre Dame w Jerozolimie oraz 21 kwietnia w kościele św. Piotra w Jafie Tel Awiwie, przy którym mieści się oficjalna siedziba nuncjatury apostolskiej w Izraelu. Abp Franco będący jednocześnie delegatem apostolskim na terytoria okupowane, ma swoją rezydencję na Górze Oliwnej w Jerozolimie.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.