Mszą św. w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi rozpoczął się IV Ogólnopolski Kongres Hlondowski.
- Spotykamy się w wyjątkowym czasie, bo przeżywamy zarówno jubileusz związany z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, jak i wspominamy kard. Augusta Hlonda w 70. rocznicę jego śmierci - mówi Joanna Olbert, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.
J. Olbert podkreśla, że kard. Hlond to postać szczególnie ważna dla członków AK, której jest założycielem. - Ale też to niezwykła postać w historii Kościoła i ojczyzny. Kard. Hlond był całkowicie oddany Bogu i Polsce. Poprzez swoje życie i działalność inspirował do podejmowania dzieł służących Jezusowi oraz Polsce. Zachęcam do poznawania nauczania tego niezwykłego prymasa, gdyż - mimo upływu lat - jest ono nadal aktualne - dodaje J. Olbert.
Hasłem tegorocznego kongresu były słowa kard. Hlonda: "Kto kraj swój kocha prawdziwie, ten nosi w swym sercu dwa wzniosłe ideały: Bóg i Ojczyzna". Spotkanie było okazją do pogłębienia wiedzy odnośnie życia kard. Hlonda oraz jego działalności. W programie znalazły się ciekawe i różnorodne wykłady oraz spotkania ze znawcami tematyki.
Organizatorem przedsięwzięcia były parafialny oddział Akcji Katolickiej w Rumi, Komitet Organizacyjny ds. Propagowania Dzieł i Nauczania sł. Bożego kard. A. Hlonda w Rumi, a także parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi.
- Postać Augusta Hlonda wymaga ciągłego odkrywania. Poprzez ten kongres chcemy przybliżyć jego życie i działalność, a także prosić w czasie Eucharystii o szybką beatyfikację. Jednocześnie pragniemy, by to nasze spotkanie było wyrazem wdzięczności Bogu za kard. Hlonda - mówi ks. Janusz Sikora SDB, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi.
- August Hlond jest przykładem człowieka, który żył duchem wiary. Szczególnie ukochał Matkę Bożą, której zaufał bez reszty i stał się apostołem modlitwy różańcowej. Słuchał słowa Bożego, pielęgnował je w swoim sercu i wytrwale realizował, szczególnie w swoim pasterskim nauczaniu - wyjaśnia ks. prof. Stanisław Wilk SDB, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jeden z prelegentów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.