Reklama

Uroczystości odpustowe w Gnieźnie

W dniach 24-25 kwietnia w Gnieźnie odbędą się doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej.

Reklama

Uroczystości zakończą się jak co roku drugimi nieszporami ku czci św. Wojciecha, które odprawione zostaną w katedrze gnieźnieńskiej w niedzielne popołudnie. Homilię podczas nabożeństwa wygłosi biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. Po nabożeństwie odbędzie się tradycyjne błogosławieństwo dzieci.

Podobnie jak w poprzednich latach uroczystościom odpustowym towarzyszyć będzie Piesza Pielgrzymka Młodych do grobu św. Wojciecha, którą zakończy Msza św. sprawowana w sobotnie popołudnie w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka. Wcześniej, w Bazylice modlić się będą wspólnie z najbliższymi osoby niepełnosprawne, którym bp Bogdan Wojtuś udzieli sakramentu bierzmowania.

Według wstępnych szacunków w tegorocznym odpuście weźmie udział kilka tysięcy wiernych. Obecni będą także przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści. władze uczelni wyższych, reprezentanci służb mundurowych, liderzy i członkowie organizacji i stowarzyszeń katolickich, przedstawiciele różnych rzemiosł i zawodów oraz delegacje parafii z Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej. Spodziewani są także pielgrzymi z Czech, Słowacji i Niemiec.

Gnieźnieńskie uroczystości świętowojciechowe należą do najstarszych i największych w Polsce. Pierwszym odnotowanym przez kroniki aktem kultu św. Wojciecha był tzw. Zjazd Gnieźnieński w roku 1000, kiedy to cesarz niemiecki Otton III przybył do Gniezna, by modlić się u grobu męczennika. Kolejne wzmianki pochodzą z przełomu XII i XIII wieku. Z okresu tego pochodzi kilkanaście dokumentów noszących podpisy książąt wielkopolskich i tę samą datę – 23 kwietnia, co wskazuje na to, że uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha miały już formę zorganizowaną.

Uroczystości świętowojciechowe o charakterze zbliżonym do współczesnego, zaczęto organizować w Gnieźnie w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Przez szereg lat miały one wymiar wyłącznie diecezjalny, ograniczany dodatkowo w czasach PRL-u. Dopiero w latach 80-tych ubiegłego wieku nabrały charakteru ogólnopolskiego, a ostatnio także międzynarodowego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Piątek
dzień
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama