Co stawiać na pierwszym miejscu: kulturę czy rozwój? Kultury mają iść za każdym modelem rozwoju czy też raczej rozwój musi uwzględniać etykę poszczególnych kultur?
Pytania te postawił w Nowym Jorku stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Abp Celestino Migliore zabrał 20 kwietnia głos na 9. sesji stałego forum ds. tubylców w ramach oenzetowskiej Rady Gospodarczej i Społecznej (ECOSOC).
Stolica Apostolska, jak zaznaczył jej przedstawiciel w ONZ, opowiada się za całościową wizją rozwoju, nastawioną na dobro osoby i całej wspólnoty, ze szczególnym uwzględnieniem tożsamości kulturowej. Tradycyjnie tubylcy widzą ludzki rozwój w jego całości. Rozumieją, że ziemia i środowisko są święte i dobre do naszego użytku, ale nie można ich nadużywać. Rozwój winien obejmować nie tylko wymiar gospodarczy, ale też społeczny, kulturalny i duchowy – wskazał abp Migliore. Trzeba uszanować głębokie u tubylców poczucie religii, rodziny i wspólnoty oraz ich pragnienie życia w symbiozie z naturą. Każdy program rozwoju, który tej kultury nie respektuje, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Rozwijanie kultury tubylczej nie jest krokiem wstecz, ale wymaga posuwania się do przodu z zachowaniem tradycyjnych wartości i zasad. Ważne miejsce zajmuje w niej poszanowanie ludzkiego życia i godności. Tubylcy muszą być w stanie wybrać swój język, praktykować swą religię i czynnie uczestniczyć w kształtowaniu swej kultury – dodał watykański obserwator.
Abp Migliore wskazał też na znaczenie języków tubylczych, przypominając wkład Stolicy Apostolskiej w ich promowanie. Instytucje katolickie, np. uniwersytety papieskie, przyczyniają się do ich zachowania i ochrony przed wymarciem, opracowując gramatyki i przekłady. Ponadto przedstawiciel Watykanu wyraził nadzieję, że w końcu wszystkie kraje członkowskie ONZ przyjmą uchwaloną w 2007 r. Deklarację Praw Ludów Tubylczych.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.