1 maja w Małopolsce zainaugurowany zostanie Otwarty Szlak Architektury Drewnianej. W ramach tego projektu do końca września będzie można zwiedzać 50 - zazwyczaj zamkniętych - obiektów, znajdujących się na małopolskim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej.
Cały Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce ma 1,5 tys. km, znajduje się na nim blisko 250 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych: kościoły, cerkwie, dzwonnice, dwory, wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków kultury materialnej. Jednak większość z nich turyści mogą oglądać jedynie z zewnątrz, bo w powszednie dni zabytki są zamykane, w obawie przed wandalami i złodziejami.
Aby ułatwić turystom dostęp do zabytkowych wnętrz, władze marszałkowskie Małopolski od 2008 r. dokładają starań, aby najciekawsze zabytki stały otworem w czasie lata. Wytypowane kościółki i cerkwie są otwierane przez trzy dni w tygodniu, na cztery godziny dziennie. Klucznikami są osoby z lokalnej społeczności, zaakceptowane przez władze parafii. Ich praca opłacana jest z budżetu województwa. Otwierają zabytki, czuwają nad ich bezpieczeństwem, potrafią opowiedzieć kilka słów o historii obiektu.
Udostępnione w tym roku obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej znajdują się na sześciu trasach: krakowskiej, limanowskiej, podhalańskiej, tarnowskiej, wadowickiej i nowosądecko-gorlickiej. Od maja do września oglądać będzie można ich wnętrza, a także zapytać opiekuna zabytku o ciekawostki z nim związane. Będzie można również wpisać się do wyłożonej w kościele księgi pamiątkowej.
"Szlak Architektury Drewnianej jest jednym z największych skarbów Małopolski. Wszystkie obiekty mają nieocenioną wartość historyczno-kulturalną, a cztery drewniane kościółki - w Dębnie Podhalańskim, Binarowej, Lipnicy Murowanej oraz Sękowej - znalazły się nawet na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO" - powiedziała w czwartek PAP Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Szlak Architektury Drewnianej jest jednym z najważniejszych małopolskich produktów turystycznych. Jak zapowiadają władze województwa, następnym przedsięwzięciem, które ma dodatkowo przyciągnąć turystów na Szlak Architektury Drewnianej, będzie kolejna edycja projektu "Muzyka zaklęta w drewnie".
W ramach tego projektu w okresie od 27 czerwca do 11 września 2010 w wybranych kościołach Małopolski, znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej, odbędzie się cykl 12 koncertów. Pierwszy koncert zaplanowano na 27 czerwca w kościele św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Kolejne koncerty, na które wstęp jest bezpłatny, odbywać się będą w kolejne soboty. Ubiegłoroczna edycja "Muzyki zaklętej w drewnie" spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony turystów.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.