Na Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu Kościoły Afryki Północnej będą zabiegały o ochronę chrześcijan w krajach muzułmańskich – zadecydowali tamtejsi biskupi, zgromadzeni w Rabacie na sesji regionalnej konferencji episkopatu.
W komunikacie końcowym podkreślono, że duszpasterstwo w Afryce Północnej jest ograniczone do wąskiej przestrzeni wolności religijnej określanej przez poszczególne państwa. To samo dotyczy ekumenizmu. Katolicy współpracują jedynie z tymi chrześcijanami, którzy są oficjalnie uznani przez państwo.
Jednym z głównych tematów zakończonych 23 kwietnia w Maroku obrad była rola kościelnych bibliotek jako miejsca dialogu z islamem. Biskupi mówili też o łamaniu praw migrantów w krajach Afryki Północnej. Zauważono, że wielu z nich to chrześcijanie. W czasie pięciodniowych obrad przyjęto też relację z Synodu Biskupów dla Afryki i wyprawiono czterech delegatów na kolejne zgromadzenie synodalne, które będzie poświęcone Bliskiemu Wschodowi. Przedstawiciele Afryki Północnej będą na nim mówić przede wszystkim o relacjach z islamem i dyskryminacji chrześcijan w krajach zdominowanych przez muzułmanów.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.
Nowe, inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uprzykrzają życie mieszkańcom Portugalii.