Odsłonięcie niezwykłej mozaiki w oknie papieskim oraz koncert uwielbienia na Rynku Głównym – tak Kraków świętował wczoraj wieczorem 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
W krakowskich uroczystościach upamiętnienia 40. rocznicy pontyfikatu św. Jana Pawła II wzięli udział nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Ryłko i przedstawiciele władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą na czele.
Pod oknem papieskim krakowskiej kurii zebrały się tłumy. Uroczystego odsłonięcia i poświęcenia mozaiki z wizerunkiem papieża Polaka, wykonanej ze szkła weneckiego, autorstwa Magdaleny Czeskiej z Poznania, dokonał abp. M. Jędraszewski.
– My, zebrani dzisiaj w 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, jesteśmy przekonani, że błogosławi nam z nieba – powiedział metropolita krakowski. Podczas swojego wystąpienia wymienił pięć słynnych okien, które wiążą się z papieżem Polakiem – w Pałacu Apostolskim w Rzymie, w Pałacu Apostolskim Castel Gandolfo, w poliklinice Gemelli, na ul. Franciszkańskiej w Krakowie oraz to, o którym podczas pogrzebu mówił kard. Ratzinger, czyli "okno w Domu Ojca".
Następnie przybyli pod okno papieskie na Franciszkańskiej przenieśli się na Rynek Główny, gdzie Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował koncert zatytułowany "Ojcze Święty, dziękujemy". Wydarzenie było ciekawym połączeniem dobrej muzyki, jak i przypominania życia św. Jana Pawła II oraz jego nauczania.
Na scenie nie zabrakło gwiazd polskiej estrady. Widownia mogła usłyszeć m.in. Magdę Steczkowską, Olgę Szomańską, Mateusza Ziółko, Zakopower, Alicję Węgorzewską, Kasię Moś, Sławka Uniatowskiego czy TGD.
– Jan Paweł II był człowiekiem wyjątkowym, gdyż nauczał nas, że miłość i solidarność są najważniejsze. Myślę, że nie możemy zapominać, jak jego słowa nas poruszały i łączyły ponad wszelkimi różnicami – powiedziała Olga Szomańska. – To był naprawdę wielki człowiek. I obojętnie kto w co wierzy, jakie ma poglądy, nie da się zaprzeczyć, że papież Polak zmienił oblicze tego świata – dodał Marek Tokarzewski.
Artystów podczas wtorkowego koncertu wspierał Chór Rodzinny im. Jana Pawła II Instytutu Dialogu Międzykulturowego oraz orkiestra pod dyrekcją Grzegorza Urbana. Publiczność usłyszała m.in. "W cieniu Twoich rąk", "Wznieść serce nad zło", "Błogosław duszo moja Pana" czy "Otwórz okna swego serca".
Głos zabrał również metropolita krakowski, który podziękował Bogu za to, że wyjątkowo czuwał nad wyborem papieża 40 lat temu. – Dziękujemy, że dał nam tyle radości, tyle pokoju serca i tak wiele zmienił. Wtedy taki koncert byłby nie do wyobrażenia, a dziś możemy tutaj uwielbiać Boga wspólnie śpiewem. Taką normalność przywrócił Polsce i światu właśnie Jan Paweł II – mówił hierarcha.
Następnie razem z artystami zaśpiewał utwór "Oto jest dzień", który zwieńczył wydarzenie. Porwał on niezwykle widzów, którzy śpiewali go, śmiejąc się i klaszcząc w dłonie.
– Dzięki tej pięknej mozaice znów wróciły w pamięci te chwile, kiedy Jan Paweł II był tutaj z nami. A dzięki koncertowi znów mogłam go usłyszeć. I co najważniejsze w tej wielkiej wspólnocie ludzi ucieszyć się swoją wiarą i uwielbiać Boga śpiewem. To piękne, że Jan Paweł II wciąż potrafi nas jednoczyć – przyznała pani Małgorzata.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.