Liderem październikowego rankingu zaufania do polityków przygotowanego przez CBOS jest prezydent Andrzej Duda - ufa mu 66 proc. badanych, nie ufa 24 proc. Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ufa 54 proc., nie ufa 28 proc. Trzecie miejsce ma Paweł Kukiz, któremu ufa 50 proc., a nie ufa 21 proc.
Liderem październikowego rankingu zaufania jest urzędujący prezydent Andrzej Duda. Zaufanie do głowy państwa deklaruje 66 proc., 24 proc. wyraża nieufność, a 8 proc. deklaruje obojętność wobec głowy państwa.
Zaufanie do prezydenta spadło o 2 punkty procentowe wobec września; o tyle samo zwiększył się poziom nieufności. CBOS zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach prezydentowi stopniowo przybywało przeciwników - aktualne oceny prezydenta zaliczyć należy do najsłabszych od sierpnia 2017 r.
Drugie miejsce na liście polityków najczęściej obdarzanych przez Polaków zaufaniem zajmuje premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu ufa 54 proc. respondentów, a ponad 28 proc. deklaruje nieufność. 13 proc. deklaruje obojętność wobec szefa rządu, 2 proc. przyznało, że nie zna premiera. Wobec września zaufanie do premiera zmniejszyło się o 3 punkty procentowe, jednocześnie o 3 punkty procentowe wzrósł poziom nieufności.
Na trzeciej pozycji rankingu znalazł się Paweł Kukiz, do którego zaufanie ma 50 proc. ankietowanych (spadek o 2 punkty procentowe), nie ufa mu 21 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe). 20 proc. wyraża obojętność wobec lidera formacji Kukiz'15, a 5 proc. deklaruje, że go w ogóle nie zna.
Na kolejnej pozycji rankingu zaufania znalazł się Zbigniew Ziobro z zauwaniem 47 proc. badanych (spadek o punkt procentowy) i nieufnością na poziomie 34 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe). 13 proc. badanych nie ma jednoznacznego stosunku do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, a 2 proc. przyznaje, że go nie zna.
Zaufanie do wicepremier Beaty Szydło deklaruje 46 proc. ankietowanych (spadek o 2 punkty procentowe), 37 proc. wyraża nieufność wobec byłej premier (wzrost o 2 punkty procentowe). 13 proc. respondentów ma obojętny stosunek do Szydło, a 1 proc. jej nie zna.
Robertowi Biedroniowi ufa 41 proc. badanych (wzrost o punkt procentowy), 18 proc. mu nie ufa (spadek o 2 punkty procentowe), a 20 proc. wyraża obojętność. 16 proc. badanych przyznaje, że nie wie, kim jest kończący kadencję prezydent Słupska.
Również 41 proc. Polaków deklaruje zaufanie do prezesa PiS (bez zmian od września). Jarosławowi Kaczyńskiemu nie ufa 44 proc. (wzrost o punkt procentowy). 12 proc. jest obojętnych wobec lidera PiS.
Szefowi MON ufa 39 proc. (we wrześniu 42 proc.); Mariuszowi Błaszczakowi nie ufa 27 proc. badanych (wzrost o 4 punkty procentowe). 14 proc. nie ma wyrobionego stosunku wobec Błaszczaka, a 17 proc. deklaruje, że go nie zna.
Elżbieta Rafalska cieszy się zaufaniem 38 proc. badanych (spadek o 3 punkty procentowe); minister pracy i polityki społecznej nie ufa 17 proc. (wzrost o punkt procentowy). 12 proc. deklaruje obojętność, a 27 proc. przyznaje, że nie wie, kim jest Rafalska.
Zaufanie do Jarosława Gowina zadeklarowało 31 proc. badanych (spadek o 3 punkty procentowe); ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego nie ufa 28 proc. badanych (wzrost o punkt procentowy). 22 proc. ma obojętny stosunek do lidera Porozumienia, a 12 proc. mówi, że nie wie, kim on jest.
Szefowa MEN może liczyć na zaufanie 29 proc. ankietowanych (bez zmian od września); nie ufa jej 25 proc. (wzrost o 3 punkty procentowe). Obojętny stosunek do Anny Zalewskiej deklaruje 13 proc., a 28 proc. mówi, że jej nie zna.
Liderowi PSL ufa 28 proc. respondentów (spadek o punkt procentowy), a 18 proc. mu nie ufa (wzrost o 2 punkty procentowe). 14 proc. deklaruje obojętny stosunek do Władysław Kosiniaka-Kamysza; 36 proc. nie zna tego polityka.
Barbara Nowacka cieszy się zaufaniem 26 proc. badanych (bez zmian od września); nie ufa jej 18 proc. (wzrost o punkt procentowy). 15 proc. deklaruje obojętność wobec niej, a 38 proc. mówi, z nie wie, kim jest szefowa Inicjatywy Polskiej.
Piotrowi Glińskiemu ufa 25 proc. ankietowanych (spadek o 4 punkty procentowe), nie ufa mu 19 proc. (spadek o punkt procentowy). 15 proc. deklaruje obojętność wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a 36 proc. mówi, że go nie zna.
Katarzyna Lubnauer cieszy się zaufaniem 24 proc. (wzrost o punkt procentowy), tyle samo ankietowanych jej nie ufa (bez zmian od września). Obojętny stosunek do liderki Nowoczesnej deklaruje 15 proc. badanych, a 33 proc. mówi, że nie wie, kim ona jest.
Marszałkowi Sejmu ufa 23 proc. (spadek o 4 punkty procentowe), nie ufa mu 24 proc. (wzrost o 3 punkty procentowe). Obojętność wobec Marka Kuchcińskiego deklaruje 13 proc., a 36 proc. nie wie, kim on jest.
Lider PO Grzegorz Schetyna może liczyć na zaufanie 23 proc. (bez zmian od września), zaś nie ufa mu 47 proc. badanych (wzrost o 2 punkty procentowe). 20 proc. ma neutralny stosunek do lidera PO, a 5 proc. deklaruje, że go nie zna.
Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 22 proc. respondentów (spadek o 7 punktów procentowych), nie ufa 17 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe). 12 proc. nie ma jednoznacznego stosunku do Karczewskiego, a 44 proc. nie wie, kim on jest.
Szef MSZ Jacek Czaputowicz może liczyć na zaufanie 20 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty procentowe), nie ufa jej 10 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe). 11 proc. deklaruje obojętność wobec szefa polskiej dyplomacji, a 54 proc. przyznaje, że nie wie, kto nim jest.
Szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu ufa 20 proc. (spadek o 4 punkty procentowe), nie ufa mu 19 proc. (wzrost o 3 punkty procentowe). 11 proc. wyraża obojętność wobec niego, 44 proc. przyznaje, że nie wie, kim jest Brudziński.
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski może liczyć na zaufanie 19 proc. (bez zmian od września), nieufność wobec niego wyraża 5 proc. badanych (wzrost o punkt procentowy). Obojętny stosunek do Ardanowskiego deklaruje 8 proc. respondentów. Minister rolnictwa jest najmniej rozpoznawalnym politykiem w rankingu CBOS, jego nieznajomość deklaruje aż 64 proc. badanych.
Liderowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu ufa 15 proc. badanych (bez zmian), nie ufa 18 proc. (spadek o 3 punkty procentowe). 19 proc. wyraża obojętny stosunek do lidera Sojuszu, a 42 proc. przyznaje, że nie wie, kim jest Czarzasty.
Adrian Zandberg może liczyć na zaufanie 14 proc. badanych (bez zmian), nie ufa mu 11 proc. (bez zmian) i tyle samo ma obojętny stosunek do lidera partii Razem. 60 proc. przyznaje, że nie wie, kim on jest.
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-11 października 2018 roku na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.