1 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Robotnika, w Betlejem otwarto Centrum Formacji Zawodowej dla palestyńskiej młodzieży. Łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal przewodniczył Eucharystii, stanowiącej główny punkt programu inauguracji Centrum.
Nowy ośrodek szkolenia otwarty w Domu Pokoju, należącym do fundacji Jana Pawła II w Betlejem, powstał dzięki inicjatywie i funduszom Stowarzyszenia Chrześcijańskich Robotników Włoskich (ACLI) oraz uniwersytetu z Perugii.
Uczestnicy czwartej narodowej pielgrzymki Stowarzyszenia Chrześcijańskich Robotników Włoskich do Ziemi Świętej uczcili swojego patrona św. Józefa gestem solidarności z narodem palestyńskim. Andrea Olivero, przewodniczący Stowarzyszenia, podkreślił, że inicjatywa ma na celu nie tylko poprawę sytuacji ekonomicznej, lecz również promowanie dialogu między narodami. „Ludzka praca – dodał – jest konkretnym znakiem troski o pokój oraz godność człowieka”.
Powstałe Centrum będzie oferowało naukę języka włoskiego, szkolenia pracowników socjalnych, warsztaty projektanckie oraz kursy formacji zawodowej w obróbce artystycznej drewna oliwnego i masy perłowej. Proponowane szkolenia są skierowane do młodych Palestyńczyków borykających się z bardzo dużym bezrobociem i trudną sytuacją ekonomiczną rodzin, która prowokuje falę emigracji chrześcijan z Ziemi Świętej w poszukiwaniu lepszych warunków życia.
Inauguracja Centrum Formacji Zawodowej w Betlejem wpisuje się w międzynarodową solidarność wspierającą lokalną wspólnotę katolicką licznymi inicjatywami o charakterze kulturalnym, socjalnym i ekonomicznym. Franciszkanie od wielu lat promują rzemiosło lokalne i organizują pod hasłem „Betlejem w masie perłowej” kursy doskonalenia zawodowego przy współpracy organizacji rządowych i pozarządowych. Szkoła techniczna salezjanów od dziesięcioleci stanowi dla Betlejem i okolic prawdziwą kuźnię talentów i profesjonalnego przygotowania do różnych zawodów dla lokalnej młodzieży męskiej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.