Kuwejt: nadzieje przed wizytą emira

Duże nadzieje wśród katolików w Kuwejcie wzbudza zapowiadana na 6 maja wizyta emira tego bliskowschodniego kraju w Watykanie. Szejk Sabah al Ahmed al Dżaber al Sabah odwiedził dotychczas kilka europejskich krajów, w tym Holandię, Niemcy i Włochy.

Kościół zmaga się w Kuwejcie z wieloma restrykcjami. Najdotkliwszą z nich jest zakaz budowania nowych świątyń. Co prawda w tym roku udało się erygować czwartą parafię katolicką, ale nie zmienia to faktu, że na każdą z nich przypada 100 tys. wiernych. Kolejną uciążliwością jest kończący się okres dzierżawy terenów, na których stoją kościoły (do 2016 r.). Władze Kuwejtu przedłużają pozwolenia co 50 lat. Zakup działki pod budowę świątyni jest absolutnie zakazany. Niemożliwa jest też modlitwa poza budynkiem. Tamtejszy wikariusz apostolski wyraził nadzieję, że umowy dzierżawy uda się ponowić. „Nie prosimy o przywileje, ani o specjalne ustawodawstwo, czy umowy. Po prostu prosimy, aby mieć gdzie się modlić” – zaapelował bp Camillo Ballin. Dodał też, że tereny katolickie uznawane są za bardzo atrakcyjne i pytają o nie kuwejccy restauratorzy i hotelarze, którzy chcieliby je przejąć.

O dwustronnych korzyściach wizyty emira Kuwejtu w Watykanie przekonany jest natomiast nuncjusz apostolski w Kuwejcie, Bahrajnie, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Jemenie. Delegat apostolski na Półwyspie Arabskim, abp Petar Rajič, oczekuje dobrych wiadomości, które emir może ogłosić kuwejckim katolikom po wizycie w Watykanie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Poniedziałek
  dzień
  22°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  15°C Wtorek
  rano
  wiecej »