Gigantyczny marsz Warszawie

Tysiące flag w Alejach Jerozolimskich. Gigantyczny pochód wyruszył z ronda Dmowskiego w kierunku ronda Waszyngtona.

Przyjechali z całej Polski, a nawet z zagranicy. Tysiące Polaków ruszyło we wspólnym marszu środowisk narodowych i prezydenta. Uczestnicy niosą tysiące flag, wielu ma wpięte kotyliony i biało-czerwone opaski na rękę.

- Mamo, a kupisz mi flagę? - szarpie za ramię kilkuletni chłopiec, wychodząc ze stacji metra. W Alejach Jerozolimskich widać wiele rodzin.

Na przedzie marszu znajdują się pojazdy wojskowe, pododdziały piesze z setką flag, wojsko, potem samochody zabezpieczające i czoło marszu, czyli prezydent Andrzej Duda i wszyscy goście, wśród nich kombatanci.

O godz. 15 przemówienie wygłosił prezydent Duda. Po nim marsz ruszył w stronę Stadionu Narodowego, gdzie na jego błoniach zakończył się tradycyjnymi przemówieniami, występami artystów i koncertem patriotycznym.

- Dziękuję, że przybyliście tutaj ze wszystkich stron Polski, do Warszawy, na to wielkie spotkanie dla Niepodległej. Dziękuje, że przybyliście tutaj dla Polski, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu i stoimy właśnie pod nimi, pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie - mówił prezydent, zachęcając by był to marsz, na którym każdy chce być i na którym każdy dobrze się czuje, idąc dla Polski. - To nasza flaga, nigdy nie biała i już nigdy nie czerwona - mówił prezydent, intonując Mazurka Dąbrowskiego.

Miał być wspólny biało-czerwony marsz pod hasłem: "Dla Ciebie, Polsko", organizowany pod patronatem narodowym prezydenta Dudy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jako efekt porozumienia z organizatorami Marszu Niepodległości, który od 2010 r. przechodzi ulicami Warszawy w rocznicę 11 listopada. Środowiska narodowe zapowiadały jednak, że nie chcą zrezygnować z własnego hasła.

- Hasło Marszu Niepodległości brzmi : "Bóg, Honor, Ojczyzna!" i tylko takie hasło będzie na głównym banerze naszego marszu - zapewniali przedstawiciele Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości".

Z Ronda Dmowskiego wyruszyły więc dwa marsze. Prezydencki i wielokrotnie większy - środowisk narodowych. W tym drugim widać było symbole falangi, Obozu Radykalno-Narodowego i włoskich organizacji nacjonalistycznych. Słychać też było odgłosy petard hukowych i widać odpalane race. Część organizatorów miała zasłonięte twarze. Słychać było skandowane hasła: "Bóg, honor i ojczyzna", ale także "Młodość, wiara, nacjonalizm", "Duma, duma, narodowa duma", "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę", czy "Nie tęczowa, nie czerwona tylko Polska narodowa" i "Lwów i Wilno zawsze polskie". W stronę protestujących za Rondem de Gaulle'a zwolenników Komitetu Obrony Demokracji, którzy rozwinęli transparent z hasłem "Konstytucja" skandowane były obraźliwe hasła. Na dawnym Domu Partii wyświetlono wizerunek Orła Białego na tle biało-czerwonej flagi z datami 1918-2018.

Część marszu organizowaną przez środowiska narodowców oddzielał szczelny kordon żołnierzy. Aleje Jerozolimskie były wygrodzone od ponad dwóch godzin barierkami i spora część warszawiaków oraz gości zdezorientowana krążyła pobliskimi uliczkami, trafiając jedynie w szeregi Marszu Niepodległości. W efekcie, między pierwszym i drugim marszem wytworzyła się kilkusetmetrowa dziura.

Według szacunków policji w marszu przeszło ok. 250 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Wtorek
dzień
13°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
10°C Środa
rano
wiecej »