Do przeżywania z radością liturgii, ofiarnej posługi w konfesjonale, intensywnego życia Eucharystią oraz dążenia do doskonałości moralnej wezwał podczas audiencji ogólnej Benedykt XVI duchowieństwo całego świata.
W swej katechezie podczas środowej audiencji ogólnej papież wskazał na stojące przed każdym kapłanem zadanie uświęcania. Na placu św. Piotra obecnych było ponad 15 tys. wiernych.
Papież przypomniał, że kapłani są pomostem między Bogiem a ludźmi. Zaznaczył, że to sam Chrystus czyni świętym, to znaczy przyciąga do tego co Boże. - Ale jako akt swego nieskończonego miłosierdzia powołuje niektórych, aby przebywali z Nim i poprzez sakrament święceń stali się, pomimo ludzkich ograniczeń uczestnikami jego kapłaństwa, sługami tego uświęcenia, szafarzami Jego tajemnic, pomostem spotkania z Nim, Jego pośrednictwa między Bogiem a ludźmi oraz ludźmi a Bogiem - powiedział Benedykt XVI.
Ojciec Święty zastrzegł, iż żaden człowiek sam z siebie, wychodząc od swych sił nie może skontaktować drugiego człowieka z Bogiem. Zaznaczył, że istotną częścią łaski kapłaństwa jest dar, zadanie tworzenia tego kontaktu. - Kontaktu, który dokonuje się w przepowiadaniu Słowa Bożego oraz w sposób szczególnie intensywny poprzez sakramenty - powiedział.
Papież zaapelował do księży by byli pokorni i wielkoduszni, natomiast do wiernych świeckich – by wspierali ich swoją modlitwą, zwłaszcza w chwilach trudności.
Nawiązując do swej niedzielnej pielgrzymki do Turynu Benedykt XVI przypomniał, że znajdując się tam Całun zachęca nas do kontemplacji oblicza Chrystusa, którego odkupieńczą misję kontynuują dziś kapłani.
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Ciągle pozostaje ona wpływową postacią na krajowej scenie politycznej.
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.